Anahtar kelime oyunlarının öğrencilerin okuduğunu anlama ve akıcı okuma becerileri ile okuma tutumları üzerindeki etkisi
The effect of keyword games on students' reading comprehension, reading fluency skills and reading attitudes
- Tez No: 730384
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı, araştırmacı tarafından oluşturulan Anahtar Kelime Oyunlarının (AKO) öğrencilerin okuduğunu anlama ve akıcı okuma becerileri ile okuma tutumları üzerindeki etkisini belirlemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden deneysel yöntemin kullanıldığı araştırmada, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının 1. döneminde Van ili, Edremit ilçesinde sosyoekonomik düzeyi orta düzeyde bulunan iki ilkokulun 4. sınıflarında öğrenimine devam eden öğrenciler arasından seçilmiş toplam 50 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma, haftada 2 ders saati olmak üzere 6 hafta sürmüştür. Araştırma verilerinin elde edilmesinde öğrencilerin kelime bilgilerinin ölçülmesi amacıyla 'Kelime Bilgisi Ölçeği'; okuma hatalarının, doğru okuma yüzdelerinin, okuma hızlarının, okuma düzeylerinin ve okuduğunu anlama seviyelerinin belirlenmesi amacıyla 'Yanlış Analizi Envanteri' ve Soru ölçeği; prozodik okuma düzeylerinin belirlenmesi amacıyla 'Çok Boyutlu Akıcılık Ölçeği'; okumaya yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla ise 'Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmış olup; aritmetik ortalama, frekans, yüzde, standart sapma puanları hesaplanmıştır. Öncelikle elde edilen verilerin gruplara göre normal dağılıma uygunluğunun incelenmesi amacıyla Shapiro-Wilk Testi kullanılmıştır. Parametrik koşulların sağlanması durumunda İlişkisiz ve İlişkili Gruplar için T-Testi; parametrik koşulların sağlanmaması durumunda ise Mann Whitney U ve Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; kelime öğretimi sürecinde araştırmacı tarafından oluşturulan Anahtar Kelime Oyunlarının (AKO) uygulandığı deney grubunda yer alan öğrencilerin kelime bilgisi, okuduğunu anlama ve akıcı okuma düzeyleri ile okumaya yönelik tutumlarının; mevcut Türkçe dersi öğretim programına (2019) bağlı olarak ders yapılan kontrol grubunda yer alan öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Grupların elde edilen son test verilerine göre; kelime bilgisi, okuduğunu anlama düzeyleri, akıcı okumanın öğelerinden doğru okuma ve prozodik okuma düzeyleri açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilirken; okumaya yönelik tutumları ve akıcı okumanın öğelerinden olan okuma hızı açısından ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of Keyword Games created by the researcher on students' reading comprehension and reading fluency skills and reading attitudes. In the research, in which the experimental method, one of the quantitative research methods, was used, a quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used. The study group of the research consists of 50 students selected from among the 4th grade students of two primary schools in Edremit, Van province, in the 1st semester of the 2021-2022 academic year. The research lasted for 6 weeks, 2 course hours per week. The 'Vocabulary Scale' in order to measure the vocabulary knowledge of the students in obtaining the data of the research in which the quantitative method model was applied; 'Miscue Analysis Inventory' and question scale to determine reading errors, correct reading percentages, reading speeds, reading levels and reading comprehension levels; 'Multidimensional Fluency Scale' to determine prosodic reading levels; In order to determine students' attitudes towards reading, the 'Attitudes Towards Reading Scale' was used. SPSS program has been used in the analysis of the data obtained in the research; arithmetic mean, frequency, percentage, standard deviation scores have been calculated. First, Shapiro-Wilk Test has been used to examine the conformity of the obtained data to the normal distribution according to the groups. Independent-Samples T-Test and Paired-Samples T-Test if parametric conditions are met; If parametric conditions were not met, Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test were used. As a result of the analyses made, the vocabulary knowledge, reading comprehension and reading fluency levels and attitudes of the students in the experimental group to which the keyword games created by the researcher (AKO) have been applied during the vocabulary teaching process have been compared to the students in the control group, who were taught in accordance with the current Turkish curriculum in 2019. It has been concluded that according to the post-test data obtained from the groups, a significant difference has been found in favour of the experimental group in terms of vocabulary, reading comprehension levels, correct reading and prosodic reading levels, which are the elements of reading fluency. On the other hand, no significant difference has been found in terms of the groups' attitudes towards reading and reading speed, which is one of the elements of reading fluency.