Konaklama endüstrisindeki teknolojik gelişmelerin müşteri memnuniyetine etkisi
The effect of technological developments in the hospitality industry on customer satisfaction
  1. Tez No: 730396
  2. Yazar: HUSEYN HAJIZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan bu araştırmada konaklama işletmelerinde müşterilere sunulan teknolojik donanımların müşteri memnuniyeti ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya turistik amaçlı seyahat eden ve konaklama işletmelerini tercih eden 179 erkek ve 222 kadın olmak üzere toplam 401 kişi katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Otel Teknolojik Materyal Yeterliliği Ölçeği”ile“Otel Genel Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde ise SPSS 22.0 programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testive Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların konaklama işletmesi tercih etme sürecinde hangi sayfa ve uygulamalardan yararlandıkları incelendiği zaman otel internet sitelerinin ve online seyahat acentesi sitelerinin ilk sıralarda yer aldığı tespit edilmiştir. Katılımcıların konaklama işletmelerinde kendilerine sunulan teknolojik donanımları yeterli gördükleri, buna karşılık genel memnuniyet düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenlere göre incelendiğinde katılımcıların teknolojik donanımları yeterli görme düzeylerinin gelir durumu, son 12 ay içinde beş yıldızlı otelde konaklama durumu ve son 12 ayda beş yıldızlı otelde konaklama sıklığı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05). Katılımcıların genel memnuniyet düzeylerinin ise gelir durumu değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between technological equipment offered to customers in accommodation establishments and customer satisfaction. A total of 401 people, 179 men and 222 women, who traveled for touristy purposes and preferred accommodation businesses, participated in the research. 'Hotel Technological Material Adequacy Scale' and 'Hotel General Satisfaction Scale' were used in the data collection process of the research. In the data analysis process, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearson Correlation Analysis were used in SPSS 22.0 program. At the end of the study, when examined which pages and applications the participants used in the process of choosing an accommodation business, it was determined that hotel websites and online travel agency websites were in the first place. It was determined that the participants found the technological equipment offered to them in the accommodation establishments sufficient, on the other hand, their general satisfaction level was low. When examined according to demographic variables, it was determined that the level of finding the technological equipment of the participants sufficient differs significantly according to the variables of income status, accommodation in a five-star hotel in the last 12 months, and frequency of accommodation in a five-star hotel in the last 12 months (p0.05). It was determined that the general satisfaction levels of the participants showed significant differences according to the income status variable (p0.05).