Reklamcılık sektörünün geleceğinde yapay zekânın rolü
The role of artificial intelligence in the future of the advertising industry
- Tez No: 730444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN BİLGİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yıllar boyu süre gelen teknolojik gelişmeler bilgisayarların ve internetin ortaya çıkmasını sağlayarak dijitalleşme sürecini başlatmıştır. Birçok dönemde olduğu gibi insanlık dijitalleşme sürecine de alışma evresini göstererek reaksiyon vermiş ve küreselleşmenin etkisiyle beraber bu alanda sosyal medya ve akıllı telefonlar gibi reklamcılığı da değiştiren yenilikler yaşanmıştır. İnternetin ve akıllı cihazların insan hayatına girmesi ve gelişme göstermesiyle birlikte iletişim süreç olarak kısalmıştır. Bu sürece paralel olarak gelişmekte olan bilgisayar bilimlerinde yapay zekâ kavramı ortaya çıkmıştır. Hızla gelişim gösteren yapay zekâ dijitalleşme sürecinde bulunan reklamcılıkla birleşerek yeni bir reklam anlayışının ve altyapısının oluşmasına olanak sağlamıştır. Yapay zekâ reklamcılıkta kullanılmaya başlanarak insan zihninin gerçekleştiremeyeceği hız ve büyüklüklerde işlemlerde bulunmaktadır. Bu durum zaman ve iş gücü açısından önemli tasarruf sağlamakla beraber yapay zekânın insan müdahalesi olmadan reklam üretebileceği konusunda örneklerini ortaya koymaya başlamıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilen tez çalışmasının amacı yapay zekânın reklamcılıktaki günümüzdeki durum tespitini sağlayarak gelecekte oluşabilecek olan durumlar hakkında fikir edinilmesini sağlamaktır. Bu bağlamda gerçekleştirilen çalışmada reklam ve yazılım sektörünün uzmanlarıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek konuya dair yorumları incelenmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda dijitalleşen reklamcılık, ix yapay zekâ ve reklamcılık, yapay zekâ ve yaratıcılık, yapay zekâ ve gelecek konularına dair analizlerde ve çıkarımlarda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments over the years have started the digitalization process by providing the emergence of computers and the internet. As in many periods, humanity has reacted to the digitalization process by showing the phase of getting used to, and with the effect of globalization, innovations that change advertising such as social media and smart phones have been experienced in this field. With the introduction and development of the internet and smart devices in human life, the concept of time in terms of communication has shortened as a process. In parallel with this process, the concept of artificial intelligence has emerged in the developing computer sciences. The combination of rapidly developing artificial intelligence and advertising in the digitalization process has enabled the formation of a new advertising understanding and infrastructure. Artificial intelligence has started to be used in advertising and is involved in transactions at speeds and sizes that the human mind cannot perform. While this situation provides significant savings in terms of time and workforce, it has started to set forth examples that artificial intelligence can produce advertisements without human intervention. The aim of the thesis study carried out in this context is to provide an idea about the situations that may occur in the future by providing the current situation determination of artificial intelligence in advertising. In this context, in-depth interviews were conducted with the experts of the advertising and software industry and their views on the subject were examined. In line with the xi findings obtained as a result of the interviews, analyzes and inferences are made on digitalized advertising, artificial intelligence and advertising, artificial intelligence and creativity, artificial intelligence and the future.