1541 numaralı Karacaşehir Kazâsı nüfus defterinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The Karacasehir District popilation book no 1541 transcription and avaluation
  1. Tez No: 730445
  2. Yazar: BETÜL CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Karacaşehir Kazası Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda önemli bir yere sahiptir. Burası Osman Bey'in Bizans'tan aldığı Karacahisar Kalesi'nin de içinde yer aldığı bir bölgedir. Aynı zamanda Eskişehir şehir merkezine yakın olması açısından da önemli bir konuma sahiptir. Osmanlı Devleti'nde nüfus sayımları öncelikle asker potansiyelinin tespiti amacıyla yapıldığı için sadece erkek nüfus sayılmıştır. İncelenmiş olan 1541 numaralı Karacaşehir Kazâsına ait defterde de Müslüman erkek nüfus kayıtları bulunmaktadır. Bu çalışmada Sultanönü Sancağına bağlı Karacaşehir Kazâsına ait 1541 numaralı Müslim Nüfus Defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Defterde kayıtlı 3 mahalle 24 karye ve 5 mezrâ bulunmaktadır. Defterin okunmasıyla o dönemde kullanılan isimler, lakaplar, kişilerin fiziksel özellikleri, meslek grupları, hastalıklar, yaş ortalamaları, askerlik durumları vb. gibi konular hakkında bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgiler tablolar halinde verilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Böylece 19. yüzyıl ortalarında Karacaşehir Kazâsının demografik yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Karacasehir district has an important place in the establishment of the Ottoman State. This is a part of the Karacahisar Castle, when Osman Bey conquest from Byzantine. It is also a key location for its proximity to the city center of Eskişehir. Since the census in the Ottoman State was conducted to determine the number of soldiers, only the male population was counted. The book of the No. 1541 Karacasehir district has also been examined and the records of the Muslim male population are listed. In this study, the transcript and evaluation of the Muslim population Book 1541 of the Karacasehir district connected to Sultanonu Sanjak was carried out. There are 3 neighborhoods, 24 village and 5 hamlet registered in the notebook. By reading the book, the names, nicknames, physical characteristics of people, professional groups, diseases used at the time, age averages, military status, etc. information about the has been obtained. This information is subject to evaluation by providing it in tables. That's 19. The demographic structure of the Caracasehir accident was tried to be established in the mid-19th century.