Aziz Mahmud Hüdayi divanının halk edebiyatı ve metaforik anlatım bakımından değerlendirilmesi
The evolution of Aziz Mahmut Hudai's collected poems from the aspects of folk literature and metaphor
  1. Tez No: 190736
  2. Yazar: SİBEL ÖNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Celveti tarikatının piri Azûz Mahmûd Hüdâyû (d. 1541 ereflikoçhisar-ö. 1628Üsküdar) tasavvuf tarihinin en öhretli, en yetkin ve en müessir mutasavvıflarındanbirisidir.Azûz Mahmûd Hüdâyû eserleri içinde en çok okunanı ilahilerinin toplandı ıDûvânı'dır. Bu eserin bir çok yazma nüshası bulunmakta olup bir çok ilahisi bestelenipgünümüze kadar ula mı tır.Biz bu çalı mamızı gerçekle tirirken Yapı Kredi Bankası Sermet ÇifterAra tırma Kütüphanesi'nde bulunan yazma nüshalardan 751/4 numaralı eserini elealdık.Çalı manın Giri Bölümünde, Azûz Mahmûd Hüdâyû'nin ya adı ı dönemdeÜsküdar'ın sosyal ve kültürel durumu hakkında bilgi vermeye çalı tık.Çalı manın Birinci Bölümünde, Azûz Mahmûd Hüdâyû'nin hayatı, edebi ki ili i,eserleri ve incelememize esas aldı ımız Dûvân'ı hakkında bilgi vermeye çalı tık.Çalı manın kinci Bölümünde, Azûz Mahmûd Hüdâyû'nin Dûvânı'nın halkedebiyatı bakımından incelemesini yaptık.Çalı manın kinci Bölümünde ayrıca Azûz Mahmûd Hüdâyû'nin Dûvânı'nınMetaforik yönden incelemesini yapmaya çalı tık.Çalı manın Üçüncü Bölümünde, Azûz Mahmûd Hüdâyû'nin Yapı Kredi BankasıSermet Çifter Ara tırma Kütüphanesi'ndeki Dûvânı'nın günümüz harflerine aktarılmıtam metnini vermeye çalı tık.
Özet (Çeviri)
Aziz Mahmud Hüdayi ( 1541 ereflikoçhisar-1928 Üsküdar ) who is thepir of Celveti tariqah is one of the most famous, most capable and mostinfluential sufis of the history of sufism.Among the creations of Hüdayi the one which is read most is his Divanin which he gathered his ilahis.Many hand-written copies of this book ispresent any many of the ilahis were composed and reached today.In this work we studied the 751/4 numbered hand-written copy ofDivan which is in the Yapı Kredi Bank Sermet Çifter Research Library.In the introduction chapter of this work we tried to give informationabout the social and cultural status of Üsküdar in the period that AzizMahmud Hüdayi lived in.In the first chapter of this work, we tried to give information about AzizMahmud Hüdayi `s life, literary personality, his creations and his Divan whichwe take as to basis of our research.In the second chapter of this work , we investigated Aziz MahmudHüdayi?s Divan in the perspective of the folk literature. Furthermore in thesecond chapter we investigated Aziz Mahmud Hüdayi?s Divan in themetaphorical perspective.In the third chapter of this work we tried to present the full text of thecopy of Aziz Mahmud Hüdayi?s Divan in Yapı Kredi Bank Sermet ÇifterResearch Library transferred to the modern alphabet.