A Redefinition of American identity in Vietnam war literature
  1. Tez No: 26920
  2. Yazar: MUAMMER ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ BÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İİ ÖZET 1960'lar Amerikan tarihinin en yaygın kitle hareketlerine tanık olmuştur. Hem sosyal, politik ve ekonomik haklar için mücadele eden siyahlar ve kadınlar hem de toplumsal olaylara ve küresel sorunlara duyarlılığını ifade eden gençler ülke çapında kitlesel eylemler düzenliyorlardı. Vietnam Savaşının başlaması bütün bu çabaları daha daha da hızlandırarak Amerikan değerlerinin yeniden gözden geçirilmesine katkıda bulundu. Vietnam Savaşı, II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan önemli bir gelişmenin, yani dünyada politik bir kutuplaşmaya yol açan iki süper gücün ortaya çıkmasının doğal bir sonucuydu, ikinci Dünya Savaşından sonra bu iki süper güç çabalarını nüfuz alanlarını genişletmeye yoğunlaştırdılar. Sovyetler Birliği savaş sırasında Almanya'yı işgal ederken diğer bazı Avrupa ülkelerini de işgal etmiş ve bu ülkelere komünizmi dayatmıştı. Bunun yanısıra, Sovyetler Birliği amacını gerçekleştirmek için Üçüncü Dünya Ülkelerindeki ulusal bağımsızlık hareketlerine her türlü yardımı yapıyordu. Bu arada Amerika da müttefiklerinin sayısını arttırmak için değişik ülkelere yardım proglamlarına başladı. Bunun sonucunda ABD ve SSCB'yi karşı karşıya getiren bir dizi olaydan biri olan Vietnam Savaşı patlak vermiştir. Amerikalılar bu savaşı kendi ulusal kimliklerini yenidenİİİ yaratma ve tanımlama fırsatı olarak görmüşlerdir. Amerikan ulusal kimliğinin şekillenmesinde iki temel gelenek etkili olmuştur. Bunlardan biri olan“Frontier”geleneği kaynağını beyazların bu kıtada yerleşme çabaları sırasında Kızılderilileri yok etmeleriyle sonuçlanan batıya doğru genişleme hareketinden alıyordu. Bu batıya açılma hareketi her ne kadar merkezileşmiş bir devlet yapısı ortaya çıkıncaya kadar Amerika'da demokrasinin gelişmesine yardımcı olmuşsa da, tarihsel olarak sınırlı bir olguydu. Fakat Amerikalılar bunu bir mite dönüştürüp Amerikan ulusal kimliğinin temel taşı olarak görmüşlerdir. Diğer temel gelenek olan“Puritanism”ise olumsuz etkilerinden dolayı toplum tarafından çoğunlukla reddedilmiştir. Oysa Amerikan kimliği neredeyse tamamıyla bu geleneğe dayanmaktadır. Bu geleneğin ayırdedici temel özellikleri demokrasiye düşmanlık, pek çok konuda riyakarlık ve kendini tanrı tarafından özel bir misyonla görevlendirilmiş sayma ve bunun doğal sonucu olan ırkçılıktır. Vietnam Savaşı gerçek Amerikan kimliğini gösteren bir ayna görevi görmüştür. Burada, kendilerine mal ettikleri ve yeniden yaratmayı umdukları“Frontier”ruhu tersyüz edilmiş ve özde“Püritan”oldukları bir kez daha açığa çıkmıştır. Pek çok Amerikan yazarı bu deneyimi toplumu kendisiyle yüzleştirmede bir araç olarak kullanmaya çalışmışlardır.İV Bu çaba 1970'den sonra yazılan eserlerde daha bir belirgindir. Bu eserlerin en önemlilerinden üçü Philip Caputo'nün A Rumour of War'u (1977), Michael Herr'un Dispatches'i (1977) ve James Webb'in Fields of Fire'ıdır (1978). Bu üç eserin de yazarları Vietnam deneyiminin Amerikan kültürel mirasının bir uzantısı olduğunu vurgulamışlardır. Fakat Amerikan toplumu kendi ulusal kimliğini keşfetmesini sağlayabilecek böylesi değerli bir deneyimi gözardı etmeyi tercih etmiştir. Vietnam Savaşı sonrasında da yine“Puritan”amaçlarla hareket edip bunu“Frontier”maskesiyle gizleme çabalarını sürdüre gelmişlerdir. Sonuç olarak Amerikan toplumunun bu yanılgıdan kurtulup kendi gerçek yüzünü görmesi, en azından yakın gelecekte, olası görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 1960s have witnessed the most extensive public demonstrations of the American history. Both the blacks and the women struggling for social, political and economic rights and the youth expressing their sensitivity to social issues and - global problems were organizing massive activities throughout the country. The outbreak of the Vietnam War, accelerating these efforts, contributed to a re-examination of American values. The Vietnam War was a natural consequence of an important development that took place in the aftermath of the Second World War, that is, the emergence of the two superpower which promoted a global political polarization. After the World War II, these two superpowers concentrated their efforts to expand their spheres of influence. During the Second World War, the Soviet Union, while invading Germany, also invaded a number of other European countries to which it dictated communism. Furthermore, the Soviet Union was providing all kinds of aid to the national liberation movements in the Third World countries to achieve its aim. Meanwhile the USA started aid programs to different countries to increase its allies. As a result of this, the Vietnam War, one of many incidents which led to a confrontation of the UnitedVI States and the Soviet Union, broke out. Americans considered the war as an opportunity for the recreation and redefinition of the national identity. Two basic traditions have been influential in the forging of the American character. One of these, the“Frontier”tradition was inspired by the westward movement during the nation ' s early attempts to settle in this continent which resulted in the destruction of the Indians. This westward expansion, though contributed to the growth of democracy in America till the emergence of a centralized state structure, was, nevertheless, a historically limited phenomenon. Yet Americans turned it into a myth and regarded it as the cornerstone of the American identity. The other crucial tradition, the“Puritan”tradition, due to its adverse effects is often rejected by the society. The fact is that the American character is almost entirely based on this tradition. The distinctive major traits of Puritanism are hostility towards democracy, hypocrisy regarding a number of issues, assumption of having been assigned a special mission by God and racism as the natural consequence of such an outlook. The Vietnam War acted as a mirror to expose the true American identity. In this war, the assumed“Frontier”Vİİ spirit which Americans had hoped to recreate was inverted, and the fact that they are essentially“Puritans”was disclosed. Many American writers have attempted to make use of this experience as a means of compelling the society to face its true self. This concern is more apparent in the works written after 1970. Three of the most important of these works are Michael Herr's Dispatches (1977), Philip Caputo ' s A Rumour of War (1977), and James Webb's Fields of Fire (1978). The writers of these three works emphasized that the Vietnam experience is an extension of the American cultural heritage. However, the American society preferred to ignore such an invaluable experience that could enable them to discover their true identity. In the years following the Vietnam War, they continued to act on the Puritan concerns concealing it under the“Frontier”mask. As a result, it does not seem possible, at least in the near future, that the American society can give up this delusion and see its true face.