Periferik intravenöz kateterizasyon e-öğrenme modülünün hemşirelik öğrencilerinin bilgi düzeylerine etkisi
The effect of peripheral intravenous catheterization e-learning module on the knowledge level of nursing students
  1. Tez No: 730459
  2. Yazar: BETÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma, hemşirelik eğitiminde periferik intravenöz kateterizasyon e-öğrenme modülünün kullanılmasının, öğrencilerin periferik intravenöz kateterizasyon uygulamasına ilişkin bilgi düzeylerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Çalışma için Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Senatosu Etik Komisyonu ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nden etik ve yasal izinler alınmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 2020-2021 öğretim yılı bahar döneminde ''Hemşirelik Esasları'' dersini alan 68 öğrenci oluşturmuştur. Kontrol grubundaki öğrenciler sırasıyla, geleneksel eğitime katılmış; müdahale grubundaki öğrenciler ise IV e-öğrenme modülü eğitimi ve uygulamasını gerçekleştirmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Shapiro Wilk normallik testi, Pearson Korelasyon Katsayısı, Ki Kare analizi, Bağımsız Örneklem T Testi, Bağımlı Örneklem T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the effect of using the peripheral intravenous catheterization e-learning module in nursing education on students' knowledge levels about peripheral intravenous catheterization. The research was carried out in a quasi-experimental design with a pre-test post-test control group. Ethical and legal permissions were obtained from Ankara Yıldırım Beyazıt University Senate Ethics Committee and Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Health Sciences Nursing Department for the research. The sample of the study consisted of 68 students studying at Ankara Yıldırım Beyazıt University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, who took the“Fundamentals of Nursing”course in the spring term of the 2020-2021 academic year. The students in the control group attended traditional education, respectively; The students in the experimental group carried out the IV e-learning module training and application. The Shapiro Wilk normality test, Pearson Correlation Coefficient, Chi-Square analysis, Independent Sample T-Test, Dependent Sample T-Test were used for the data assessment.