Azerbaycan tarih ders kitaplarında Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri ve Ermeni imajı
Azerbaijan-Armenia relations and Armenian image in Azerbaijan history textbooks
- Tez No: 730481
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tarih ders kitapları, toplum içerisindeki pek çok birey için bilimsel tarih yazımı ile ilk karşılaşma noktası olan eserlerdir. Tarih ders kitapları; didaktik olmasının yanı sıra vatandaşlık bilincini geliştirmesi, geçmişi öğretirken, geleceğe hazırlaması ve bugünüze dokunmasıyla diğer ders kitaplarından ayrı bir öneme sahiptir. Bu çalışmada Kafkasya coğrafyası ve Kafkas tarihi açısından önem arz eden geçmişten bugüne Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin, Azerbaycan tarih ders kitaplarında nasıl yer aldığı ve Ermeni imajının nasıl çizildiği incelenmiştir. Çalışmaya nitel araştırma usulleri uygun görülerek; doküman analizi yöntemi kullanılmış ve çalışma alanını hedef alan literatür taraması yapılmıştır. Çalışma nihayetinde; Azerbaycan tarih ders kitaplarının geçmişten bugüne Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine tarihsel gerçekliğe uygun olarak aktarıldığı görülmüştür. Bununla beraber Ermeni imajı ile ilgili olarak; geçmişte yaşanılan hadiselerin unutulmaması ancak bölgesel huzur ve istikrarın sağlanması için barışı yanlısı tavır sergilenmesi gerektiği vurgusu yapıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
History textbooks are works that are the first point of encounter with scientific historiography for many individuals in the society. History textbooks; In addition to being didactic, it has a different importance from other textbooks as it develops citizenship awareness, prepares it for the future while teaching the past and touches the present. In this study, it has been examined how the Azerbaijan-Armenia relations from past to present, which are important in terms of Caucasian geography and Caucasian history, take place in Azerbaijan history textbooks and how the Armenian image is drawn. Qualitative research methods were considered appropriate for the study; qualitative data analysis and document analysis methods were used together and a literature review targeting the study area was made. At the end of the work; It has been seen that Azerbaijan history textbooks have been transferred from past to present to the relations between Azerbaijan and Armenia in accordance with historical reality. However, regarding the Armenian image; It has been determined that it is emphasized that the events in the past should not be forgotten, but that a pro-peace attitude should be displayed in order to ensure regional peace and stability.