İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi evde sağlık hizmetlerine başvuran hastaların sosyodemografik özellikleri ve memnuniyetleri
Sociodemographic features and satisfaction of patients registering to home health services of İzmir Tepecik Training and Research Hospital
- Tez No: 730497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ADNAN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Dünyada yaşlı nüfusun artmasıyla evde sağlık hizmetlerine olan ihtiyaç artmaktadır. Evde sağlık hizmetleri yeni bir kavram olduğundan hastaların talepleri ve memnuniyetleri doğrultusunda gelişime ve dönüşüme açıktır. Bu çalışmada SBÜ İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetlerine başvuran hastaların sosyodemografik özellikleri ve sunulan hizmetten memnuniyet dereceleri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışmada 2021 yılı Mart ve Mayıs aylarında SBÜ İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetlerine başvuran 215 hastaya sosyodemografik bilgileri ve hasta memnuniyet anketini içeren 19 soru yöneltilmiştir. Araştırmada elde edilen verinin istatistiksel analizleri SPSS 26 (Statistical Package for Social Science 26) programında yapıldı. Tanımlayıcı değişkenler median (ortanca), minimum-maksimum değerler gösterildi. Normallik testi için Kolmogorov-Smirnov testi yapıldı. Veri normal dağılım göstermediği için non parametrik testler uygulandı. Normal dağılım göstermeyen 3 ve daha fazla grup karşılaştırılmalarında Kruskal Wallis Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The need for home health services is increasing with the increase in the elderly population in the world. Since home health services is a new concept, it is open to development and transformation in line with the demands and satisfaction of patients. In this study, the sociodemographic characteristics and satisfaction levels of the patients who applied to SBU Izmir Tepecik Training and Research Hospital Home Health Services were evaluated. Materials and Methods: In this cross-sectional study, 215 patients who applied to SBU İzmir Tepecik Training and Research Hospital Home Health Services in March and May 2021 were asked 19 questions including sociodemographic information and patient satisfaction questionnaire. Statistical analyzes of the data obtained in the study were performed in the SPSS 26 (Statistical Package for Social Science 26) program. Descriptive variables, median, minimum-maximum values were shown. The Kolmogorov-Smirnov test was used for normality test. Since the data did not show normal distribution, non-parametric tests were applied. Kruskal Wallis Test was used in comparisons of 3 or more groups that did not show normal distribution.