İşyerlerinde COVID-19 ile mücadele çalışmaları
Works to FİGHT covid-19 in workplaces: An example from aviation industry
  1. Tez No: 730550
  2. Yazar: FİLİZ BİRLİKAY
  3. Danışmanlar: DR. SEVİLAY DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
2019 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Wuhan kentinde görülen Covid-19 (koronavirüs) virüsü, hızla yayılmaya başlamış ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 17 Mart 2020'de bu durumu pandemi olarak ilan etmiştir. Pandeminin yol açtığı sağlık merkezli kaygıların yanında çalışma hayatındaki zorluklara karşı işletmelerin varlıklarını sürdürebilme amacıyla yeni kurallar ve önlemler aldığını göstermektedir. Bu araştırma havacılık alanında faaliyet gösteren firmada uygulanan Covid-19 ile mücadele sürecinde alınan önlemlerin neler olduğu ve bu önlemlerin ne kadar etkili ve başarılı olduğunu çalışanların görüşleri doğrultusunda ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda firma çalışanlarının Covid-19 tedbirlerine yönelik görüşlerini ortaya koyup hem literatüre hem de uygulayıcılara yol gösterilmesi hedeflenmiştir. Araştırma nicel araştırma desenlerinden biri olan“Kolaylıkla Bulunabileni Örnekleme (Convenience Sampling)”ile şekillenmektedir. Araştırmanın evrenini bu işyerinde aktif olarak çalışan yaklaşık 440 kişi oluşturmaktadır.“Alan tarama-survey”yöntemi kullanılmıştır. Anket, 5'li Likert ölçeğinde gönüllülük esasıyla 225 çalışana yüz yüze uygulanmıştır. Anket verileri 2 Mart -31 Mart 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programına aktarılarak çıkarımsal yöntemlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 (coronavirus) virus, which was seen in Wuhan, People's Republic of China in 2019, started to spread rapidly and on 17 March 2020 and following that World Health Organization (WHO) declared this situation as a pandemic. In addition to the health-centered concerns caused by pandemic economical challenging conditions force business units to take new rules and measures in order to sustain their existence. This research is aiming to represents how preventive measures and actions taken were so effective and successful with the involvement of employees in coping with Covid-19 in an aviation company. In this scope, company employees were encouraged to contribute with their ideas, comments and suggestions for fighting with Covid-19 effectively. The research is shaped by“Convenience Sampling”, which is one of the quantitative research designs. The population of the research consists of approximately 440 people actively working in this sample company.“Field scanning-survey”method was used. The questionnaire was applied face to face to 225 employees on a voluntary basis on a 5-point Likert scale. Survey data were collected between March 2 and March 31, 2022. The collected data were transferred to the SPSS program and analyzed with inferential methods.