Türkiye, Avrupa Birliği ilişkilerinde Gümrük Birliği
The Custom Union in the relation between Turkey and European Community
  1. Tez No: 73060
  2. Yazar: ÜMİT SERKAN EKMEKÇİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜRKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Avrupa'da bir birlik oluşturulması fikri çok eskilere dayanmaktadır. Bu fikrin temelinde, hem Avrupa'da daha güçlü bir yapı oluşturmak ve hem de birlik çatısı altına alınacak ülkeler arasında daha önce yaşanmış savaşların gelecekte de yaşanmasını önlemek yatmaktadır. Bütün bu beklentiler sonucunda 5 Eylül 1944'te Benelux Ekonomik Birliği, 18 Nisan 1951 'de Avrupa Kömür Çelik Topluluğu kurulmuş ve 1 Kasım 1993'te de Avrupa Birliği Anlaşması imzalanmıştır. Tez'in içeriğinde, Avrupa Birliği'nin kuruluşu, amaçlan ve genişlemesinden sonra, Avrupa Birliği'nin yasal işleyişi ve kurumlan genel anlamda ele alınmıştır. Avrupa Birliği kavramına yeni bir boyut kazandıran Maastricht Anlaşması 'nın içeriği ve tam üyelik için kabul edilen yeni kriterler ele alınmıştır. Avrupa Birliği'nin, Türkiye ile olan ilişkileri, birliğe üye olmak için Türkiye'nin yaptığı çalışmalar, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında kurulan ortaklık organları ve bu organların işleyişleri yine genel anlamda ele alınmıştır. Son olarak, Türkiye'nin dış ticareti tablolar ile ele alınmış ve bu tabloların analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The idea of the creation a union in Europe is found ite roots in the past times. This idea had two purposes; first to establish a more stranger structure and second, to prevent the possible future wars which were experienced in the past between the countries which would join to the union. As result of this considerations, Benelux Economic Union on 5 September 1944 and European Coal and Steel Community on 18 April 1951 were established and the European Union Agreement was signed on 1 November 1993. İn this study, the establishment and purposes of European Union were first examined and then, the broadening of the union, the institutional functioning and the institutions of the union were studied in general. The Maastricht Agreement which has been brought a new dimension to the European Union concept and the new criterions required for full membership were considered in detail. The relations of European Union with Turkey, the applications by Turkey for full membership to the union, the partnership organs established between Turkey and European Union and its functioning were similarly dealt with in Lastly, statistical tables concerning the Turkey's forcing trade were added to the study and these tables were analysed.