Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencilerinin COVİD-19 aşısına bakışı ve aşılanma durumunu etkileyen faktörler ile COVİD-19 hastalığı korkusu ilişkisi
The relationship between Tokat Gaziosmanpaşa University students' views on COVİD-19 vaccine with factors affecting vaccination status and fear of COVID-19 disease
  1. Tez No: 730610
  2. Yazar: ŞUHEDA SINGIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite öğrencilerinin Covid-19 aşılarına bakışının ve aşılanma durumunun Covid-19 hastalığı korkusu ile ilişkisini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmamız 15.01.2022-15.02.2022 tarihleri arasında online olarak Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerden rastgele seçilmiş 2000 üniversite öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmaya katılanlara 32 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu ve 7 soruluk Koronavirüs Korkusu Ölçeği (KKÖ) uygulandı. SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25 ) programı ile araştırmada toplanan veriler değerlendirildi. P< 0,05 değeri istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmaya 494 kişi katıldı. Çalışmaya katılan öğrencilerin 354'ü (%71,7) kadın cinsiyet, 140'ı (%28,3) erkekti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between Tokat Gaziosmanpaşa University students' view of Covid-19 vaccines and their vaccination status with fear of Covid-19 disease. Our study was conducted with 2000 university students randomly selected from the students studying at Tokat Gaziosmanpaşa University online between 15.01.2022 and 15.02.2022. A sociodemographic data form consisting of 32 questions and a 7-question Coronavirus Fear Scale (CFS) were applied to the participants of the study. The data collected in the research were evaluated with the SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) program. A P value of < 0.05 was considered statistically significant. 494 people participated in the study. Of the students participating in the study, 354 (71,7%) were female and 140 (28,3%) were male.