Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite durumuna göre psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi (Tokat ili örneği)
Examination of psychological health and happiness levels of university students according to the physical activity status (Tokat city example)
- Tez No: 787875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu Araştırma, Tokat il merkezinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite durumuna göre psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırmak, fiziksel aktivite, psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma grubunu 2021-2022 öğretim yılında Gaziosmanpaşa üniversitesinde öğrenim gören“basit rastgele örnekleme yöntemi”ile seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 496 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”,“Oxford Mutluluk Ölçeği (Kısa Formu) ”Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)-Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle normallik analizi sonrasında ise tanımlayıcı analizler, bağımsız gruplar t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) Post Hoc LSD, Welch testi Post Hoc Tamhane, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma analizler SPSS programı ile yapılmış ve veriler 0,5 düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin fiziksel aktivite, psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerinin cinsiyete, mobil fitness uygulaması kullanma durumuna, sınıf düzeyine göre istatistiksel olarak bir farklılaşmanın olmadığı bulunmuştur. Düzenli aktivite yapanların fiziksel aktivite ve mutluluk durumlarının yapmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Fiziksel aktivite yapanların aktiviteyi yaptığı alan türüne göre karşılaştırılmasında açık alanda aktivite yapanların fiziksel aktivite ve mutluluk düzeylerinin kapalı alanlarda yapanlardan yüksek olduğu belirlenmiştir. Fiziksel aktivite ve mutluluk düzeyinin yaş ve ikametgâh durumuna göre ise istatistiksel olarak farklılaştığı fakat psikolojik sağlamlığın bu değişkenlere göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların fiziksel aktivite durumunun gelir düzeyine göre farklılaşmadığı, psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeyinin ise farklılaştığı bulunmuştur. Fiziksel aktivite ile mutluluk; psikolojik sağlamlık ve mutluluk arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu, fiziksel aktivitenin mutluluğu arttırdığı görülmüştür. Sonuç: Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve mutluluk durumları arasında; psikolojik sağlamlık ile mutlulukları arasında pozitif yönde doğrusal bir ilişki bulunmuştur. Fiziksel aktivitenin mutluluk düzeyine olan etkisinin %6 yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted to compare the psychological resilience and happiness levels of university students studying in the city center of Tokat in terms of various variables according to their physical activity status and to determine the relationship between physical activity, resilience and happiness. Materials and Methods: The research group consists of 496 university students who were selected by the“simple random sampling method”and voluntarily participated in the research, studying at the university in the center of Tokat in the 2021-2022 academic year.“Personal Information Form”as data collection tool developed by“Oxford Happiness Scale (Short Form) developed ”International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)-Short Form was used. In the analysis of the data, firstly normality analysis, then descriptive analysis, independent groups t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) Post Hoc LSD, Welch test Post Hoc Tamhane, Pearson correlation analysis and simple linear regression analysis were applied. Research analyzes were made with SPSS program and data were collected. It is evaluated at 0.5 level. Results: It was determined that the physical activity, resilience and happiness levels of the participants did not differ statistically according to gender, Covid status, mobile fitness application usage and class. It has been observed that the physical activity and happiness levels of those who do regular activity are statistically significantly higher than those who do not. In the comparison of those who do physical activity according to the type of area where they do the activity, it was determined that the physical activity and happiness levels of those who do activities in the open area are higher than those who do the activity indoors. It was determined that the level of physical activity and happiness differed statistically according to age and residence status, but psychological resilience did not differ according to these variables. It was determined that the physical activity status of the participants did not differ according to the income level, but the level of psychological resilience and happiness did. It has been observed that there is a statistically significant relationship between physical activity and happiness, and between psychological resilience and happiness, and that physical activity predicts happiness. Conclusion: It has been determined that there are positive linear relationships between the physical activity levels and happiness levels of university students, and between their psychological resilience and happiness. It was observed that physical activity predicted the level of happiness by 6%.