Joint replenishment and pricing of a single product under exchange rate uncertainty
Döviz kuru belirsizliği altında bir ürünün stok yenilenmesi ve fiyatlandırılması
  1. Tez No: 730611
  2. Yazar: GİZEM GÜNEŞ KOYUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Döviz kuru dalgalanması altında, gelecek dönemdeki satın alma belirsizliği bir markov zinciri geçiş matrisi olarak oluşturulmuştur ve oluşturulan geçiş matrisi ile tedarik zinciri kar maksimizasyon problemi beraber değerlendirilmiştir. Bu problem, USD/TRY dataseti üzerinde çok periyotlu stokastik envanter kontrol problemi olarak modellenmiştir. Stok yenilenme problemi, miyopik ve dinamik envanter politikaları altında değerlendirilmiştir. Eldeki stoğu aşan taleplere izin verilmemiştir ve kurtarma maliyeti sıfırdır. Her iki envanter politikası için envanter seviyelerini bulma prosedürleri belirlenmiştir. Miyopik çözüm etkinliğinin bir göstergesi olan (1-P) değerinin, dinamik ve miyopik envanter politikaları arasındaki yakınlığı gösterdiği doğrulanmıştır. Ortalama kar, çok periyotlu satın alma ve satış adımlarını içeren bir simülasyon ile hesaplanmıştır. Talep, sadece pozitif değerler alması sebebiyle gamma dağılımının bir rassal değişkeni olarak kabul edilmiştir. Fiyata bağlı talep de değerlendirilmiştir. Ayrıca, talepteki varyans arttıkça, envanter seviyesindeki ve ortalama kardaki değişkenliğin arttığı görülmüştür. Stok yenilenme probleminden sonra optimal envanter seviyesi ve fiyatlandırma birlikte değerlendirilmiştir. En iyi sabit fiyatlandırma ve en iyi dinamik fiyatlandırma olmak üzere iki farklı fiyatlandırma sistemi kullanılmıştır. En iyi sabit fiyatlandırma, fiyatın satın alma maliyeti belli olmadan önce açıklandığı ve periyottan periyoda değişmediği durumu temsil etmektedir. En iyi dinamik fiyatlandırma, fiyatın satın alma maliyetine göre her periyot değişebildiği durumu temsil etmektedir. Döviz kuru belirsizliği ile başa çıkabilmek için optimal envanter seviyesi ve en iyi fiyat kombinasyonunu bulmayı sağlayan bir prosedür oluşturulmuştur. Karı maksimize etmek amacıyla, satın alma maliyetindeki değişkenliğin en iyi dinamik fiyatlandırmayı önerdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purchasing cost uncertainty in the future subject to exchange rate fluctuation is modeled as a markov chain transition matrix, and it is combined with supply chain profit maximization problem. This problem is modeled as a multi-period stochastic inventory control problem on USD/TRY dataset. Replenishment problem is considered under the myopic and dynamic inventory policies. Excess demand is lost, and salvage cost is zero. The procedures to compute order up to inventory levels of both inventory policies are determined. It is verified that (1-P) value, which is an indicator of myopic solution effectiveness, shows the closeness of the dynamic and myopic inventory policies. Average profit is computed with a simulation which includes multi-period purchasing and selling steps. Demand is taken as a random variable with gamma distribution, since it can take only positive values. Price dependent demand is also evaluated. Moreover, the effect of variance in demand on both of order up to inventory level and average profit is analyzed. It is seen that the variance in demand increases the volatility in order up to inventory levels with respect to purchasing costs, and average profits. Optimal inventory level and pricing are also assessed together after replenishment problem is evaluated. Two different pricing systems are used, namely best constant pricing and best pricing. Best constant pricing represents that price is announced before purchasing cost is determined and it cannot be changed period by period. Best pricing represents that price can be updated with respect to purchasing cost in each period. A procedure to find out optimal order up to inventory level and best price combination is formed to handle exchange rate uncertainty. It is observed that purchasing cost volatility promotes the best pricing to maximize profit.