Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp fakültesi çalışanlarının erişkin aşılarını yaptırma durumları ve bilgi düzeyleri
Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty employees' adult vaccination status and knowledge levels
- Tez No: 730612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TETİKÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanlara aşılama yoluyla bağışıklama kazandırılması enfeksiyonlara karşı mücadelede en etkili halk sağlığı stratejisidir. Aşı ile bağışıklama yaşam boyu devam eden bir süreç olduğu için erişkin dönemde de bağışıklığın devamı önemlidir (1). Günümüzde ülkeler arası seyahatlerin artması, bağışıklığı baskılanan hasta sayısınındaki artış, risk altındaki sağlık çalışanlarının bağışıklanma ihtiyacı ve yaşlı nüfustaki artış gibi nedenlerle erişkin bağışıklanmasının önemi gittikçe artmaktadır (5). Sağlık çalışanlarının aşı ile korunmaları hem kendilerinin hem de hizmet verdikleri kişilerin enfeksiyon hastalıklarından korunmalarını sağlamaktadır (11). Çalışmamız Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanlarının erişkin aşıları hakkındaki bilgi düzeyleri ile erişkin dönem aşılarını yaptırma durumlarının tespit etmek, çalışanların erişkin bağışıklaması konusundaki farkındalıklarını sağlamak ve bu konudaki literatüre katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız kesitsel tipte, analitik ve tanımlayıcı olan bir çalışmadır. İlgili literatür taranarak hazırlanmış olan anket formları Temmuz 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakultesi' nde aktif olarak çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 18-65 yaş arası kişiler tarafından doldurulmuştur. Anket formumuz sosyodemografik bilgileri içeren 11 soru ile erişkin aşılama durumu ve etkileyen faktörler ile ilgili 14 sorudan oluşmaktadır. Çalışmamıza katılan 150 kişinin %45,30'u (n:68 kişi) erkek, %54,70'i (n:82 kişi) kadındır. Çalışmamıza katılan kişilerin yaş ortalaması 31,75±6,88, min-mak: 22,0-51,0' dir. Katılımcıların %96,70 (n:145)' i erişkin dönemde aşı yaptırılmasının gerekli olduğunu belirtmiştir. Erişkin dönem aşılarından en çok yaptırılması önerilen aşı %85,51 (n:124 kişi) oranıyla influenza aşısıdır. En az önerilen erişkin aşısı ise %13,79 (n:20 kişi) oranıyla suçiçeği aşısı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Immunization of people through vaccination is the most effective public health strategy in the fight against infections. Since immunization with vaccines is a life-long process, it is important to maintain immunity in adulthood. Today, the importance of adult immunization is increasing due to the increase in international travel, the increase in the number of immunocompromised patients, the need for immunization of health workers at risk, and the increase in the elderly population. Vaccination of healthcare workers ensures that both themselves and the people they serve are protected from infectious diseases. Our study was carried out in order to determine the knowledge level of Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital employees about adult vaccinations and their status of having adult vaccinations, to raise awareness of employees about adult immunization and to contribute to the literature on this subject. Our study is a cross-sectional, analytical and descriptive study. The questionnaire forms, which were prepared by scanning the relevant literature, were filled by people aged between 18-65 who were actively working at Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine between July 2021 and August 2021 and agreed to participate in the research. Our questionnaire consists of 11 questions including sociodemographic information with 14 questions about adult vaccination status and affecting factors. Of the 150 people who participated in our study, 45.30% (n:68 people) were men and 54.70% (n:82 people) were women. The mean age of the people participating in our study was 31.75±6.88, min-max: 22.0-51.0. 96.70% (n:145) of the participants stated that it is necessary to be vaccinated in adulthood. Among the adult vaccines, the most recommended vaccine is the influenza vaccine with a rate of 85.51% (n:124 individuals). The least recommended adult vaccine was the chickenpox vaccine with a rate of 13.79% (n:20 individuals).