Revisiting the impact of fragility indices on economic growth: New insights from sub-saharan Africa
Kırılırlık endekslerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine yeniden bakış: Saharan altından Afrika'dan yeni anlayışlar
  1. Tez No: 730615
  2. Yazar: JOHN OLUDAMİLOLA SEKUNMADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZARSLAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, kırılganlık endekslerinin 2006'dan 2019'a kadar Sahra Altı Afrika'daki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışmanın ilgilendiği değişkenler arasında ekonomik gerileme, ekonomik eşitsizlik, insan uçuşu ve beyin göçü, dış müdahale ve ekonomik büyüme yer almaktadır. Araştırma amaçları, kırılganlık endeksleri ile ekonomik büyüme arasındaki bağlantıyı araştırmak ve kırılganlık endekslerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ampirik olarak belirlemektir. Veriler, Breusch-Pagan LM testi kullanılarak çapraz bağımlılık açısından test edildi; Değişkenimizde eşbütünleşmenin varlığı Westerlund eşbütünleşme testi ile tespit edilmiştir. Birinci amaç için tamamen değiştirilmiş sıradan en küçük kareler tahmin tekniği benimsenmiş ve bulgular yalnızca dış müdahale endekslerinin ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. İkinci hedefimize ulaşırken, ortalama grup, artırılmış ortalama grup ve ortak ilişkili etki ortalama grup tahmin tekniğini benimsedik ve ekonomik düşüş, ekonomik eşitsizlik ve insan uçuşu ve beyin göçü katsayısının ekonomik büyüme üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu bulduk. Dış müdahale olumlu etki yaptı. Araştırma çalışması, kırılgan ülkelerin hükümetlerinin ilerici büyümeyi sağlamak için bu göstergeleri ortadan kaldırmak için düzeltici önlemler geliştirmesini tavsiye ediyor. Ayrıca, devlet idarelerinin araştırma ve geliştirmeyi teşvik edecek uygun politikaların uygulanmasını sağlamaları gerekmektedir. Bu, kırılgan ülkelerin en büyük sorunları olan insan uçuşu ve beyin göçü sorununu sınırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of fragility indices on economic growth in Sub-Saharan Africa from 2006 to 2019. The variables of interest for this study include economic decline, economic inequality, human flight and brain drain, external intervention, and economic growth. The research objectives are to investigate the connection between the fragility indices and economic growth and to empirically determine the impact of fragility indices on economic growth. The data were tested for cross-dependence using Breusch-Pagan LM test; the existence of cointegration was ascertained in our variable using the Westerlund cointegration test. Fully modified ordinary least squares estimation technique was adopted for the first objective and the findings showed that only external intervention indices had a positive impact on economic growth. In achieving our second objective, we adopted mean group, augmented mean group, and common correlated effect mean group estimation technique and found that the coefficient of economic decline, economic inequality, and human flight and brain drain had a negative impact on economic growth, while external intervention had a positive impact. The research study recommends that the governments of fragile countries should develop corrective measures to remove these indicators to ensure progressive growth. Also, the state administrations need to ensure that suitable policies are put in place to encourage research and development. This will limit the problem of human flight and brain drain which are the major problems of fragile countries.