Ultrases destekli ozmotik dehidrasyon ön işleminin kaplanmış tavuk ürünün kalite parametreleri üzerine etkisi
Effect of ultrases assisted osmotic dehydration pre-treatment on quality parameters of coated chicken product
- Tez No: 730618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM OKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada kaplamalı tavuk ürünleri üretiminde farklı konsantrasyonlarda (%10, %20 ve %30) hazırlanan ozmotik sıvılar içerisinde belirli sürelerde (1, 2 ve 3 saat) ultrases işlemine tabi tutulan (5dk/saat) tavuk parçalarının ürün kalite parametrelerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kaplamalı tavuk örneklerinde pH, renk, nem, kül, yağ ve protein miktarı, TBARS ve tekstür analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar ozmotik dehidrasyon işleminin pH değerini düşürdüğünü göstermiştir. Her ne kadar kızartma işlemi sonrasında gruplar arasında farklılıklar oluşmuşsa da 21 günlük depolama sonunda bütün grupların pH değerleri birbirleri ile benzer seviyede tespit edilmiştir. Renk değerlerinde ise L* değerinde genel olarak kızartma sonrası örneklerde bir artış söz konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of chicken pieces, which were subjected to ultrasound treatment (5 minutes/hour) for certain periods (1, 2 and 3 hours) in osmotic liquids prepared in different concentrations (10, 20% and 30%) in the production of coated chicken products, on product quality parameters. In the study, pH, color, moisture, ash, fat, and protein content, TBARS and texture analyzes were performed on coated chicken samples.