İslam kelâmı'nda imtihan problemi
The problem of imtihan in Islamic theology
  1. Tez No: 730631
  2. Yazar: AYŞE BAYRAKTAR BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
İnsanın dünyaya geliş amacı, dünya hayatının anlamı gibi konular insanlık tarihi kadar eskidir. İnanç ve düşünce sistemleri bu konularda çeşitli fikirler üretmiştir. İlahi dinlerde vahiy ile açıklanan bu konular halen insanın zihnini meşgul etmeye devam etmiştir. İslam Dininde, insanın yaşamının amacı olarak kabul edilen İmtihan kavramı da bu bağlamda tartışılan bir konu olmuştur. Bu çalışmada İmtihan kavramı kelami bir problem olarak merkeze alınarak, bu kavramın insanın düşünce ve davranış dünyasındaki tesiri ele alınmıştır. İlk bölümde, imtihan kavramının analizini yaparak, kelimenin etimolojisi üzerinde durulmuş, Kur'an-ı Kerim'deki ayetler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Kavramla yakın ilişkili olarak kabul edilen bela, fitne ve musibet kavramları da benzer bir metotla ele alınmıştır. İkinci bölümde İslam İnanç Ekolleri'nin Tanrı Tasavvurları bağlamında İmtihan kavramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, ahlaki bir düzen kurması beklenen insanın donanım ve yeterlilikleri irdelenmiştir. İnsanın iyiyi ve kötüyü yapabilme imkânı ile yaratılması, insanın kendine, topluma ve âleme karşı sorumluluklarını yerine getirme bilinciyle hareket etmesini sağlamaktadır. Tezin bu bölümünde insanın hür iradesi ile ahlaki davranış içinde bulunmasının imtihanla olan ilişkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Issues such as the purpose of man and the meaning of life are as old as human history. Beliefs and thought systems have produced various ideas on these issues. These issues, which are explained by revelation in divine religions, still continue to occupy the minds of people. The concept of Imtihan, which is accepted as the purpose of human life in Islam, has also been a subject discussed in this context. In this study, the concept of Imtihan is centered as a theological problem, and the effect of this concept on the thoughts and behavior of people is discussed. In the first part, by analyzing the concept of Imtihan, the etymology of the word is emphasized and evaluated within the framework of the verses in the Qur'an. The concepts of bela, fitne and musibet, which are considered to be closely related to the concept, are handled with a similar method. In the second part, the concept of Imtihan is explained in the context of the God Concepts. In the third chapter, the equipment and competencies of the people who are expected to establish a moral world are examined. Man with the possibility of doing good and evil enables him to act with the awareness of fulfilling his responsibilities towards himself, society and the world. In this part of the thesis, the relationship between human free will and moral behavior is revealed.