Uluslararasi hukukta tek taraflı yaptırımlar ve Katar 'ablukası' örneği
Unilateral sanctions under international law and the case of Qatar 'blockade'
  1. Tez No: 730640
  2. Yazar: MUHAMMED EMRE HAYYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Uluslararası hukukta tek taraflı yaptırımlar, uluslararası hukukun en tartışmalı konularından birisi olmuştur. Uluslararası siyaset ile yakın etkileşimi sebebiyle sıklıkla gündemi meşgul eden tek taraflı yaptırımların hukuki çerçevesine dair bütüncül ve kapsamlı bir çalışma sayısı ise oldukça az kalmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışması, tek taraflı yaptırımları uluslararası hukuk çerçevesinden ele almayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, öncelikli olarak uluslararası hukukta yaptırım kavramını irdelemekte ve ardından tek taraflı yaptırım türlerini kapsamlı şekilde incelemektedir. Son olarak ise bir tek taraflı yaptırım örneği olarak Katar“Ablukası”nı ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Unilateral sanctions have been one of the most controversial topics of international law. Although unilateral sanctions make the headlines due to their close relationship with the international politics, the number of comprehensive studies on the topic remains few. This master thesis aims to examine unilateral sanctions from the perspective of international law. In this direction, it first explores the issue of sanctions under international law in general and then turns to the different types of unilateral sanctions. Lastly, it focuses on the Qatar“Blockade”as a case study.