Analitik felsefe üzerine bir inceleme
A review of analytical philosophy
- Tez No: 730639
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ UNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ortaçağın dine yani kiliseye dayalı yaklaşımı pek çok alanda etkili olmuştur. Dinin bu yoğun etkisinden bilim de nasibini almıştır. O yıllarda yapılan bazı icad, keşif, kilise tarafından kabul edilmemiş hatta o keşfi yapan bilim adamı, dışlanarak cezalandırılmıştır.Başta dinin yoğun tesiri olmak üzere ekonomik ve kültürel nedenlerden dolayı felsefe de doğal olarak idealizmi benimsemek zorunda kalmıştır. On sekizinci yüzyılda başlayan Aydınlanma ile artık felsefe de akla ve bilime göre ilerlemeye başlamıştır. Onlar için felsefe artık tamamen metafizik üzerine kurulu değildir. Bu dönem felsefecileri tamamen aklı, bilimi benimsemişlerdir. Fakat bu durum uzun sürmemiş, yirminci yüzyılda Kıta felsefesi adı altında yeniden metafiziğe dönüş başlamıştır. Bu felsefeye tepki olarak yine aynı yüzyılda Analitik felsefe ortaya çıkmıştır. Bu felsefenin amacı, felsefeyi bilim dışında tutmamak, ikisini beraber yürütmektir.“Analitik Felsefe Üzerine Bir İnceleme”adlı bu çalışmamızda kısaca Analitik felsefenin genel özellikleri,Kıta felsefesi, Analitik felsefenin belli başlı temsilcileri (Frege, Russell, Moore, Wittgenstein, Carnap)ve Analitik felsefeye yapılan eleştiriler üzerinde durulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Analitik Felsefe, Dil Felsefesi, Mantıkçı Pozitivizm
Özet (Çeviri)
The approach of the Middle Ages based on religion, namely the church, was effective in many areas. Science has also taken its share from this intense influence of religion. Some inventions and discoveries made in those years were not accepted by the church. In fact, the scientist who made that discovery was excluded and punished. Due to economic and cultural reasons, especially the intense influence of religion, philosophy naturally had to adopt idealism. With the Enlightenment that started in the eighteenth century, philosophy began to progress according to reason and science. For them, philosophy is no longer based on metaphysics. Philosophers of this period completely adopted reason and science. However, this situation did not last long, and in the twentieth century, a return to metaphysics began again under the name of Continental philosophy. Analytical philosophy emerged in the same century as a reaction to this philosophy. The aim of this philosophy is not to exclude philosophy from science, but to carry out both together. In this study, which is called“A Revıew of Analytical Philosophy”, it is briefly emphasized the general characteristics of analytical philosophy, Continental philosophy, major representatives of analytical philosophy (Frege, Russell, Moore, Wittgenstein, Carnap) and criticisms of analytical philosophy. KEYWORDS:Analytical Philosophy, Philosophy of Language, Logical Positivism