Harita okuryazarlığı becerisinin 5E modeline dayalı etkinliklerle işlenmesinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of processing map literacy skill with activities based on the 5E model on student achievement
  1. Tez No: 730641
  2. Yazar: GÖKHAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin harita okuryazarlığı becerisinin geliştirilmesini sağlamaktır. Öğrencilere harita okuryazarlığı becerisi kazandırırken 5E öğrenme modelinin akademik başarı üzerindeki etkisini ölçmek de bu araştırmanın amaçları arasındadır. Araştırmada öğrencilerin başarılarındaki değişimi ölçmek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırmada tek bir grup ile çalışılmış ve grubun akademik başarısındaki değişim ölçülmek istenmiştir. Bu sebeple deneysel desenlerden tek gruplu ön test-son test deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında bir devlet okulunun 5. sınıfında eğitim gören 27 kişilik öğrenci grubu oluşturmaktadır. İnsanlar, Yerler ve Çevreler öğrenme alanında harita okuryazarlığı becerisine yönelik 5E öğrenme modeliyle hazırlanan 5 ayrı ders planı 12 ders saatinde çalışma grubunda uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testi, 5E öğrenme modeliyle harita okuryazarlığına yönelik planlanan etkinliklerin öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Başarı testi 20 maddeden oluşan çoktan seçmeli bir test olarak hazırlanmış fakat pilot uygulama sonucunda iki maddenin ayırt edicilik indekslerinin geçersiz olmasından dolayı (disc. İndex
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the middle school 5. to provide the development of map literacy skills of grade students. One of the aims of this research is to measure the effect of the 5E learning model on academic success, which enables students to be active in the process instead of traditional teaching methods while providing map literacy skills to students. In order to measure the change in the students' achievements in the research, an experimental pattern was used from quantitative research methods. In this study, a single group was studied and it was aimed to measure the change in the academic success of the group. For this reason, a single-group pre-test-post-test pattern was used from the experimental patterns. This study was carried out in the 2019-2020 academic year. The study groups consisted of 27 students in the 5th grade. 5 Separate lesson plans prepared with the 5E learning model for map literacy skills in the field of People, Places and Environments learning were implemented in the study group in 12 lesson hours. The achievement test prepared by the researcher was applied before and after the planned activities for map literacy using the 5E learning model. The success test was prepared as a multiple choice test consisting of 20 items, but due to the fact that the discrimination indices of the two items are invalid as a result of pilot application (disc. Index