Coğrafi işaretlemenin destinasyon imajı üzerindeki etkisinin analizi: İzmir ili örneği
Analysis of the effect of geographical sign on destination image: The case of Izmir province
  1. Tez No: 730653
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞKIRAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde destinasyonlar kendilerine özgü nitelikleri ve ürünlerini ön plana çıkartarak güçlü yönleriyle iyi bir destinasyon imajı yansıtmaya çalışmaktadırlar. Yöreye özgü ürünlerin coğrafi işaretleme ile tescil altına alınması, aynı zamanda kentin destinasyon imajına da olumlu yansımaktadır. Destinasyonların, sürdürülebilirliği destekleyen ve diğer kentlerden farklılaşmayı sağlayan coğrafi işaretli ürünleri bir araç olarak kullanabileceğinden yola çıkılarak bu çalışmada, destinasyon imajında coğrafi işaretli ürünlerin etkisini ortaya koymak ve ziyaretçi memnuniyeti, motivasyonu ve sadakati ilişkisinde nasıl bir rol oynadığını incelemek hedeflenmiştir. Çalışmada, coğrafi işaretli ürünlerin kentin destinasyon imajı üzerindeki etkisi kente gelen turistler ve kentin yerel paydaşlarının bakış açılarından incelenmiştir. Bu amaçla kavramsal çerçevenin ardından, turistlere anket ve yerel paydaşlara yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Turistlerden elde edilen veriler Smart PLS Programı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Yerel paydaşlara uygulanan görüşme verileri ise içerik analizi ile çözümlenmiş ve veriler gruplandırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın genel sonuçlarına göre, coğrafi işaretli ürünlerin destinasyon imajı üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında ziyaretçi memnuniyetinin destinasyon sadakati üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Araştırmanın ilgili alan yazına katkı sağlaması ve kent otoritelerine imaj oluşturma sürecinde yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, destinations try to reflect a good destination image with their strengths by highlighting their unique qualities and products. Geographical sign registration of local products also reflects positively on the destination image of the city. In this study, it is aimed to reveal the effect of geographically indicated products on the destination image and to examine how they play a role in the relationship of visitor satisfaction, motivation and loyalty. In this study, the effect of geographical signs on destination image has been examined from the perspectives of tourists and local stakeholders of the city. For this purpose, following a conceptual framework, a mixed method approach was used whereby questionnaires were applied to the tourists and semi-structured interviews were conducted with local stakeholders. The data obtained from the tourists were analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). Content analysis was conducted for the semi-structured interviews. According to the general results of the study, it was found that geographical signed products have a positive effect on the destination image. In addition, visitor satisfaction did not have a positive and significant effect on destination loyalty. It is expected that the research will contribute to the relevant literature and guide the destination managers in the image creation process.