Bazı tahıllar ile yem bezelyesinin karışık yetiştiriciliğinin ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of intercropping of some cereals and forage pea on forage yield and quality
- Tez No: 730685
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma ve uygulama arazisinde 2020-2021 kışlık yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Çalışma kapsamında farklı tahıl türleri (tritikale, arpa ve buğday) ile yem bezelyesinin karışık yetiştirilme potansiyelleri araştırılmıştır. Tarla denemesi tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada, ekim normları üzerinden tahıl türü+yem bezelyesi olacak şekilde farklı karışım oranları (%100 + %0, %33 + %67, %50 + %50 ve %33 + %67, %0 + %100) uygulanmıştır. Bu araştırmada yeşil ot verimi (YOV) kuru ot verimi (KOV), alan eşdeğer oranı (AEO), karışımda baklagil boyu (KLB), karışımda buğdaygil boyu (KBB), karışımda baklagil oranı (KLO), karışımda buğdaygil oranı (KBO), ham protein oranı (HPO), ham kül (HK) içeriği, organik madde (OM) içeriği, NDF, ADF, sindirilebilir kuru madde (SKM), kuru madde tüketimi (KMT) ve nispi yem değeri (NYD) özellikleri incelenmiştir. Karışımların KBB, HPO, HK, OM, NDF, ADF, SKM, KMT ve NYD özellikleri üzerine etkisi önemli bulunurken, diğer özellikler üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. Genel olarak ot kalitesi bakımından saf yem bezelyesi yetiştiriciliği en üstün sonuçları verirken, karışımlar arasında ise en iyi kaliteli ot %67 yem bezelyesi + %33 arpa/tritikale sisteminden elde edilmiştir. Çalışmanın tüm sonuçları topluca değerlendirildiği zaman, Akdeniz İklim koşullarının hüküm sürdüğü bölgelerde Tritikale tahıl türü ile birlikte yem bezelyesinin %67+%33 oranında yetiştirilmesi ile iyi kaliteli bir ot elde edileceği belirlenmiştir. Ayrıca yine aynı oranların arpa ve yem bezelyesinde alternatif bir sistem olabileceği sonucuna varılmıştır. Yem bezelyesinin buğday bitkisi ile yapılan karışık yetiştiricilik sistemlerinin tritikale ve arpa kadar iyi sonuç vermeyeceği görülmüştür. İleriki çalışmalarla birlikte önerilen karışık yetiştiricilik sistemlerinin verim ve kalitelerinin yükseltilmesi ile ilgili çeşitli agronomik çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Research and Application land of Hatay Mustafa Kemal University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department, in the winter growing season of 2020-2021. Within the scope of the study, the mixed cultivation potentials of different cereal species (triticale, barley and wheat) with forage pea were investigated. The field experiment was set up in a randomized block design with three replications. In the study, different mixedg ratios (100% + 0%, 33% + 67%, 50% + 50% and 33% + 67%, 0% + 100%) were applied as cereal types + forage pea over sowing norms. In this research, fresh forage yield (FFY), dry forage yield (DFY), land equivalent ratio (LER), legume length in the mixed (LL), cereal length in the mixed (CL), legume ratio in the mixed (LR), cereal ratio in the mixed (CR), crude protein content (CPC), crude ash (CA) content, organic matter (OM) content, NDF, ADF, digestible dry matter (DDM), dry matter intake (DMI) and relative feed value (RFV) properties were investigated. While the effects of the mixtures on the LL, CPC, CA, OM, NDF, ADF, DDM, DMI and RFV properties were significant, the effect on the other properties was found to be insignificant. In general, pure forage pea cultivation gave the best results in terms of forage quality, while the best quality forage was obtained from 67% forage pea + 33% barley/triticale system among the mixtures. When all the results of the study were evaluated collectively, it has been determined that a good quality forage would be obtained by growing the triticale together with the forage pea at the rate of 67% + 33% in the regions where Mediterranean climate conditions prevail. In addition, it was concluded that the same ratios could be an alternative system in barley and forage pea. It has been concluded that mixed cultivation systems of forage pea with wheat would not give as good results compared to triticale and barley. With further studies, we recommended that the various agronomic factors could be done to increase the yield and quality of the proposed mixed cultivation systems.