Duchenne musküler distrofili çocuklarda alt üriner sistem semptomlarının ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of lower urinary system symptoms and associated factors in children with duchenne muscular dystrophy
  1. Tez No: 730743
  2. Yazar: DEMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; Duchenne Musküler Distrofili (DMD) çocuklarda alt üriner sistem semptomları (AÜSS)'nın dağılımı ve bu semptomlar ile fonksiyonel seviye, postür, kas kuvveti, pelvik taban kas kontrolü, günlük yaşam aktivitelerine katılım ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 5-18 yaş aralığındaki (Yaş: 9,00±3,32 yıl, Vücut ağırlığı: 31,10±12,59 kg, Boy uzunluğu: 125,87±18,46 cm) 45 DMD'li çocuk ve ailesi dahil edildi. AÜSS, İşeme Bozuklukları Semptom Skoru ile; fonksiyonel seviyeleri, Brooke Üst Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması ve Vignos Skalası ile; bireylerin postürleri, New York Postür Değerlendirme Anketi, Baseline Baloncuk İnklinometre (10602, Fabrication Enterprises Inc. New York, ABD) ve Baseline Dijital İnklinometre (12-1057, Fabrication Enterprises Inc, New York, ABD) ile; günlük yaşam aktivitelerine katılımları, Barthel İndeksi ile ve yaşam kaliteleri, Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri 3.0 Nöromusküler Modül ile değerlendirildi. Ayrıca, Hoggan microFET2 cihazı (Hoggan Scientific, LLC, Salt Lake City UT, ABD) kullanılarak bireylerin kalça fleksör, quadriceps femoris, omuz fleksör, dirsek ekstansör, dirsek fleksör, gövde ekstansör ve gövde fleksör kaslarının kuvveti değerlendirildi. Değerlendirmeler bir kez yapılmış olup ilişkili faktörler, AÜSD olan ve olmayan grupla karşılaştırıldı ve faktörlerin AÜSS şiddeti ile ilişkisi incelendi. Çalışmaya katılan DMD'li çocukların %86.7'sinde en az 1 tane AÜSS ve %44,44'ünde alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD) saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the range of lower urinary tract symptoms (LUTS) in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) and the relationship of LUTS with functional level, posture, muscle strength, pelvic floor muscle control, participation in activities of daily living and quality of life. Forty-five children with DMD between the ages of 5-18 (Age: 9.00±3.32 years, Weight: 31,10±12,59 kg, Height: 125,87±18,46 cm) and their families were included in the study. LUTS was assessed with Dysfunctional Voiding and Incontinence Scoring System, functional level with Brooke Upper Extremity Functional Classification and Vignos Scale, posture with New York Posture Assessment Questionnaire, Baseline Bubble Inclinometer (10602, Fabrication Enterprises Inc. New York, USA) and Baseline Digital Inclinometer (12-1057, Fabrication Enterprises Inc, New York, USA), participation in activities of daily living with the Barthel Index and quality of life with Pediatric Quality of Life Inventory 3.0 Neuromuscular Module. In addition, using the Hoggan microFET2 device (Hoggan Scientific, LLC, Salt Lake City UT, USA), individuals' muscle strength of the hip flexors, quadriceps femoris, shoulder flexors, elbow extensors, elbow flexors, trunk extensors were evaluated. Making evaluations once, the associated factors were compared with the group with and without LUTD group, and the relationship between the factors and the severity of LUTS was examined. At least 1 LUTS was found in 86.7% of the children with DMD who participated in the study, and lower urinary system dysfunction (LUTD) was found in 44.44%.