Alacağın devrinde garanti sorumluluğu
Guarantees in the assignment of claims
  1. Tez No: 807540
  2. Yazar: BURÇİN DENİZ İLİKÇİ ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alacağın devri işlemi üç köşeli bir ilişkidir. Bu ilişki içerisinde alacağını devreden, alacağı devralan ve borçlu bulunmaktadır. Alacağın devri günümüzde sıkça başvurulan bir kurumdur. Uygulamada pek çok amaçla alacak, alacağı devreden tarafından alacağı devralana devredilmektedir. Bu kapsamda alacağın devri işlemi ivaz karşılığı ya da ivaz karşılığı olmaksızın yapılabilir. Çalışmamızın konusunu alacağın devrinin tanımı, şartları ve devirden kaynaklanan yükümlülükler oluşturmaktadır. Alacağın devrinde garanti sorumluluğu ivazlı devirler kapsamında karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında alacağın devri kurumunda garanti sorumluluğunun kapsamını açığa kavuşturmaktır. Çalışmamızda Türk hukuk sistemi kapsamında ele alınmış olup, doktrinde yer alan görüşlerden ve Yargıtay kararlarından yararlanılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Bu kapsamda birinci bölümde alacağın devrine ilişkin genel bilgiler, ikinci bölümünde alacağın devrinde garanti sorumluluğu ve son bölümde ise alacağın devrinde garanti sorumluluğunun sonuçları yer almaktadır. Çalışmamızın, Türk Borçlar Kanunu kapsamında alacağın devri işleminin ve ivazlı olarak yapılan alacağın devri işlemlerinde garanti sorumluluğunun ne olduğu, kapsamı ve sonuçlarının anlaşılmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
There are three parties in the assignment of claims: the assignor, the assignee and the debtor. The assignment of claims is a legal institution that is frequently applied today. In practise a claim is assigned by the assignor because of different purposes. The assignment of claims can be made with consideration or without consideration. The subject of the study is composed of the terms of the assignment of claims, the conditions and the legal obligations arising from the assignment. The guarantees of the assignments of claims arises from the assignments with consideration. The aim of the study is to clarify the legal concept of the guarantees in the assignment of claims. In this study the subjects are evaluated in terms of the Turkish legal system and this study is based on doctrine and jurisdictional decisions. Our study consists of three parts. The first part is general information about the assignment of consequence of the guarantees in the assignment of claims. We consider that this study contributes to understanding the assignment of claims, legal concept and the consequences of the guarantees of assignment of claims with consideration according to Turkish Obligation Law.