Post yuvası oluşturmak için kullanılan farklı fiber post sistemlerinin dentinde çatlak oluşumu üzerine etkisinin mikro bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of dentinal crack formation during post space preparation using different fiber post systems with micro computed tomography
  1. Tez No: 730770
  2. Yazar: AYŞE NUR KUŞUÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA KIRICI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı post yuvası preparasyon sistemi olan Rebilda drilleri (VOCO, Cuxhaven, Almanya) ve RelyX drili (3M Espe, Seefeld, Almanya) ile farklı uzunluktaki preparasyonlarının kök dentini üzerinde çatlak oluşturma etkilerini mikro bilgisayarlı tomografi (µBT) kullanarak değerlendirmektir. Yöntem: 40 adet çekilmiş üst çene iki köklü birinci küçük azı dişi seçildi ve rastgele olarak 4 gruba (n=10) ayrıldı. Dişler 18 mm uzunluğunda dekorone edildi ve standart giriş kaviteleri açıldı. Kök kanal şekillendirilmesi ve dolumu yapıldıktan sonra dişler 1 hafta boyunca 37 oC'de etüvde bekletildi ve sonrasında dişlerin birinci µBT taraması yapıldı. Daha sonra Rebilda post drilleri ile Grup 1 (Rebilda-1/2)'de çalışma boyunun (ÇB'nun) 1/2'sine, Grup 2 (Rebilda-2/3)'de ÇB'nun 2/3'üne; RelyX post drili ile Grup 3 (RelyX-1/2)'de ÇB'nun 1/2'sine ve Grup 4 (RelyX-2/3)'te ÇB'nun 2/3'üne post yuvası hazırlandı. Post yuvaları hazırlandıktan sonra dişlerin ikinci µBT taraması yapıldı. Birinci ve ikinci µBT tarama görüntüleri incelenerek çatlaklar tespit edildi ve“yeni oluşan çatlak”,“ilerlemiş çatlak”ve“tamamlanmış çatlak”olarak sınıflandırıldı. Elde edilen veriler istatiksel olarak ki-kare testi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Tamamlanmış ve ilerlemiş çatlak açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The effects of different post preparation systems and post preparation lengths on cracks of root dentin were aimed to evaluate using micro-CT (µCT). Materials and Methods: Forty extracted maxillary bifurcated first premolars were randomly divided into 4 groups (n=10). The teeth were decoronated as root length was 18 mm and then access cavities were prepared. After root canal shaping and obturation, the teeth were kept in an incubator at 37°C for 1 week, and then teeth were scanned with µCT first time. After that, in Group 1(Rebilda-1/2), post space was prepared to 1/2 of the root canal length, in Group 2 (Rebilda-2/3) post space was prepared to 2/3 of the root canal length using Rebilda post drills; in Group 3 (RelyX-1/2), post space was prepared to 1/2 of the root canal length and in Group 4 (RelyX-2/3), post space was prepared to 2/3 of the root canal length using RelyX post drill. After all, teeth were scanned with µCT second time. Cracks on root dentin were detected as first and second µCT scans were analysed and classified as“new cracks”,“progressive cracks”and“completed cracks”. Statistical analysis was performed using Chi-square test. Results: There was no statistically significant difference between the completed cracks group and the progressive cracks group (p>0.05).