Açık kalp ameliyatlarında pulmoner yataktaki plazma myeloperoksidaz konsantrasyonu ve aktivitesinin karşılaştırılması ve paf-asetil hidroksilaz aktiviteleri ile birlikte değerlendirilmesi
Comparison of plasma myeloperoxidase concentration and activity in pulmonary veins in open heart surgery and evaluation with paf-acetyl hydroxylase activity
- Tez No: 730830
- Danışmanlar: UZMAN GÜLSEVİM SAYDAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) ile yapılan açık kalp ameliyatlarında kontak aktivasyona bağlı inflamasyonu azaltmak amacıyla klasik KPB'ın yanı sıra günümüzde atan kalpte uygulanan cerrahi teknikler de kullanılmaktadır. Ancak KPB ile atan kalp tekniklerini inflamasyon açısından karşılaştıran çalışmalar sınırlıdır. Ayrıca MPO aktivitesi ile konsantrasyonunun ve PAF AH aktivitesinin birlikte değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda, KPB cerrahisi uygulanan hastalarda pulmoner venden alınan örneklerde inflamasyon değerlendirmesinde MPO konsantrasyon ve aktivitesi ile PAF AH aktivesinin önemini belirlemeyi ve aralarındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Çalışma grubunu kapak cerrahisinde atan kalp tekniği uygulanan 21 hasta ile klasik KPB tekniği uygulanan 21 hasta olmak üzere toplam 42 hasta oluşturdu. Pompa öncesi ve sonrası alınan plazma örneklerinde Bradley tarafından tariflenen teknikle spektrofotometrik olarak MPO aktivitesi, ELISA yöntemiyle MPO konsantrasyonu ve 2-thio PAF'ın substrat olarak kullanıldığı enzimatik yöntemle PAF AH aktivitesi ölçüldü. Yaptığımız çalışmada atan kalp ve klasik bypass gruplarının pompa sonrası örneklerinde iki grubun sadece MPO konsantrasyonları arasında istatistiksel anlamlı fark bulunması (p=0,00), atan kalpte kullanılan cerrahi teknikte hastanın akciğerlerinin ventile edilmesinin inflamasyonu azaltmış olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to the cardiopulmonary bypass surgery (CPBS), the beating heart surgery (BHS) has also been widely used to decrease inflammation resulting from contact activation in the open heart cardiac surgery which is done with cardiopulmonary bypass pump recently. However, studies comparing the two techniques in terms of inflammatory response are limited. Moreover, there has been no study evaluating MPO concentration and its activity, and PAF – AH activity together in the literature. In our study, we aimed to determine the importance of MPO concentration and its activity, and PAF-AH activity measurements in pulmonary vein samples obtained from of the patients underwent cardiopulmonary bypass surgery. We also aimed to show relationship between the two measurements (MPO and PAF-AH). Forty two patients underwent cardiopulmonary surgery (21 undergoing classical CPB surgery; 21 undergoing beating heart surgery) were included in this study. All measurements were performed before and after the pump. MPO activity was evaluated using spectrophotometric technique described by Bradley. ELISA technique was used to assess MPO concentrate. PAF-AH activity was analyzed with enzymatic technique which is used as 2-trio PAF (substrate). The results of this study show that a significant difference in terms of MPO concentrates in the samples obtained after the pump was found between the two groups (p= 0.000). This finding indicates that ventilating the lungs of the patients during BHS might decrease inflammatory response.