Safranın skolosidal etkisi (Ex-vivo çalışma)
Scolocidal effect of bile (Ex-vivo study)
- Tez No: 730848
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
AMAÇ: Karaciğer kist hidatik(KH) olgularının %25'inde safra yolları rüptürüne bağlı bilyer kolik, kolanjit, tıkanma sarılığı gibi durumlar görülür. Safra ilişkili KH olgularında genellikle cerrahi gerekmektedir. Tanı ve tedavi için ERCP de kullanılabilmektedir. Kullanılacak skolosidal ajan konusu ise halen tartışmalıdır. Safranın protoskoleksler üzerine olan etkisi ile ilgili literatürdeki çalışmalar yetersizdir. Bu nedenle çalışmamızda safranın skolosidal etkisi olup olmadığını netleştirmeyi amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışma Mayıs 2021 – Ağustos 2021 tarihleri arasında SBÜ Konya Şehir Hastanesi Mikrobiyoloji Labaratuvarında yapıldı. Kist hidatikli 3 adet koyun karaciğerinden veteriner eşliğinde steril şartlarda enjektörle kist içeriği aspire edildi. Alınan sıvı uygun aşamalardan geçtikten sonra 50 ayrı eppendorf tüpe (5cc'lik tüp) bölündü. Her tüpe 1 cc homojenize edilmiş kist sıvısı konuldu. Beş grup oluşturuldu. Her grup için 10'ar tüp ayrıldı. Eosin-y ile pembe renk almış olan protoskoleksler ölü olarak değerlendirildi. Birinci grup kontrol grubu yapıldı. İkinci gruba SF, üçüncü gruba hipertonik salin, dördüncü gruba safra, beşinci gruba seyreltilmiş safra verildi. Gruplardaki canlılık oranları kaydedildi. BULGULAR: Toplamda 5 grubun canlılık oranları incelendi. Grup 2 (sf) ve grup 4 (safra) canlı protoskoleks sayıları başlangıca göre 1. saat sonunda ve 1. saate göre 2.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Conditions such as biliary colic, cholangitis, and obstructive jaundice due to biliary tract rupture are seen in 25% of liver hydatid cysts (CH). Surgery is usually required in cases of bile-associated CH. ERCP can also be used for diagnosis and treatment. The issue of the scolocidal agent to be used is still controversial. Studies in the literature on the effect of bile on protoscolices are insufficient. Therefore, in our study, we aimed to clarify whether bile has a scolocidal effect. MATERIALS-METHODS: The study was carried out in the Microbiology Laboratory of SBU Konya City Hospital between May 2021 and August 2021. The contents of the cysts were aspirated from the livers of 3 sheep with hydatid cyst under sterile conditions under the guidance of a veterinarian. After passing through the appropriate stages, the taken liquid was divided into 50 separate eppendorf tubes (5cc tube). 1 cc of homogenized cyst fluid was placed in each tube. Five groups were created. 10 tubes were separated for each group. The protoscolices that became pink with eosin-y were considered dead. The first group was made the control group. SF was given to the second group, hypertonic saline to the third group, bile to the fourth group, and diluted bile to the fifth group. The viability rates in the groups were recorded. RESULTS: The viability rates of 5 groups in total were examined.