Kadınlarda HPV enfeksiyonu ve HPV aşısı ile ilgili bilgi düzeyi ve tutumların değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge level and attitudes about HPV infection and HPV vaccine in women
- Tez No: 730846
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ:HPV temel olarak cinsel yolla bulaşır ve Dünya Sağlık Örgütünün güncel verilerine göre HPV'nin neden olduğu serviks kanseri dünya üzerinde kadınlarda 4.sırada görülen kanserdir. Sadece 2020 yılında 604 bin yeni vaka ve serviks kanseri kaynaklı 342 bin ölüm meydana gelmiştir.Bu sebeple serviks kanserinden korunmada, erken tanı amacıyla yapılan taramalar ve HPV aşılaması çok önemlidir. Bu çalışmadaki amaç, kadınların serviks kanseri etiyolojisindeki en önemli neden olan HPV enfeksiyonu ve serviks kanserinden korunmada çok etkin olan HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, kesitsel tipteki çalışmamıza15 Mart 2022-15 Haziran 2022 tarihleri arasında SBÜ İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran 18-65 yaş arası 350 hasta alındı. Çalışmaya katılan kişilere kişisel bilgilerini içeren bir sosyodemografik anket ve HPV enfeksiyon ve aşısı ile ilgili bilgi düzeyi ve tutumları değerlendiren, literatür doğrultusunda geliştirilen bir anket formu uygulanarak veriler toplandı. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 34,74±10,70yılolup, HPV enfeksiyonunu duyma oranı %75,1, HPV aşısını duyma oranı %54,6'dır. Lisans ve üzeri eğitim alan, çalışan kesimin enfeksiyonu ve aşıyı daha yüksek oranda duyduğu tespit edildi. Geliri yüksek olanlarda enfeksiyonu duyma oranları; çocuk sahibi olmayanların da aşıyı duyma oranları istatistiksel olarak yüksek bulundu. Her iki durumda da en sık bilgi kaynağı doktor ve yardımcı sağlık personelleridir. Katılımcıların %56,6'sı daha önce Pap smear yaptırmış olup, bunların da %78,5'i tarama amaçlı yaptırmıştı. HPV enfeksiyonu ve aşılarıyla ilgili bilgi önermeleri bölümünde maksimum puanlar 100 olup, puan ortalaması sırasıyla 63,89±23,19 ve 40,09±27,63'dir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: HPV is primarily transmitted sexually and as per the ongoing information of the World Health Organization, cervical cancer caused by HPV is the 4th most common cancer in women around the world. In 2020, 604 thousand new cases and 342 thousand passings from cervical cancer occurred. Hence, early diagnosisscreening and HPV vaccination are very important in the prevention of cervical cancer. The point of this study is to assess the degree of information and perspectives of women about HPV infection which is the main source of cervical cancer etiology and HPV vaccine, which is very effective in protection from cervical cancer. MATERIAL METHOD: This study is descriptive and cross-sectional. 350 patients were included in the study. These patients were between the ages of 18-65 and applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of SBU Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between 15 March 2022 and 15 June 2022 for any reason. A sociodemographic questionnaire including personal information was applied to the participants in the study. In addition, data were collected by applying a questionnaire developed in line with the literature, evaluating the level of knowledge and attitudes about HPV infection and vaccine. RESULTS: The average age of the participants was 34.74±10.70. The rate of hearing about HPV infection was 75.1%, and the rate of hearing about HPV vaccine was 54.6%. It was resolved that the working people who got undergraduate and postgraduate education, heard about the infection and vaccine at a higher rate. The rate of hearing about the infection in those with a high income and the rate of hearing about the vaccine in those who do not have children were viewed statistically high. The most preferred sources of information on both issues are doctors and other assistant health personnel. 56.6% of the participants had pap-smear done before, and 78.5% of them had it done for health screening purposes. The maximum score in the section on information suggestions about HPV infection and HPV vaccines is 100. The mean score, respectively, is 63,89±23,19 and 40,09±27,63. Information scores about HPV infection and HPV vaccine were viewed statistically higher in the people who were single, do not have children, and those with undergraduate and postgraduate education.