Takım ve ferdi spor branşlarında yaş gruplarına göre bazı motorik özellikler
In the branches of tham end personal sports, some motorik features for ege groups
  1. Tez No: 73087
  2. Yazar: ERCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET: Araştırmamızda 10-11 Atletizm ve Futbol ile uğraşan (50+50=100), 12-13 Atletizm ve Futbol ile uğraşan (50+50=100) toplam 200 öğrenci sporcu denek olarak alınmıştır. Bu öğrenci sporcular 5 motor teste tabi tutulmuş olup bu testler sırası ile - 30 mt sprint (ayakta çıkış) - Durarak uzun atlama - Kol atış kuvveti (taç atışı) - Dayanıklılık (800 mt) - Koordinasyon dur. Testler tamamlandıktan sonra alınan bu verilerin istatistiksel analizi yapılmış yaş gruplarına göre farklılıklar görülmüştür. Karşılaştırmalar sonucunda 10-11 yaş grubunda 30 m sprint, durarak uzun atlama, dayanıklılık ve kol atış kuvveti testinde Atletler, koordinasyon testinde de futbolcular daha iyi durumdadır. 12-13 yaş grubunda 30 m sprint, durarak uzun atlama, koordinasyon testinde Futbolcular, dayanıklılık ve kol atış kuvveti testinde de atletler daha iyi durumdadır. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY In my search, there are two groups. In the first group, there are two age groups. These sportsmen are 10-1 1 years old. These are athletes and footballers (50+50=100) In the second group there two age groups. Their ages are 12-13 (50+50=100). In the total I did my search with 200 sportsmen. I did 5 motor tests on these sportsmen. These tests are: 1. 30 mt sprint. 2. Long jump by stopping. 3. Strength of throwing by arm 4. Endurance 5. Coordination After these tests are finished, I did statistical analysis about the datas. At the end of these statistical analysis, I saw differences between the age groups. According to the comparisons, between the apes 10-1 1 athletes are better for 30 meters sprint, long jump by stopping, endurance tests, strength of throving by arm, but on the coordination tests footbollers ar betler. But between the ages 12-13 footballers are better for 30 meters sprint, long jump by stopping, coordiation tests, on the endurance tests and strength of throwing by arm athletes are better. XI