Rumex acetosella l. (kuzukulağı) bitkisinden gümüş nanopartiküllerin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitelerinin değerlendirilmesi
Synthesis, characterization and evaluation of antimicrobial activities of silver nanoparticles from rumex acetosella l. (sorrel) plant
  1. Tez No: 730900
  2. Yazar: HAFİZE BÜTÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Rumex acetosella L. (kuzukulağı), Polygonaceae familyasına mensup bir bitki olup ülkemiz genelinde doğal olarak yetişen bir türdür. Bu tez çalışmasında Rumx acetosella L. bitkisinden yeşil sentez yöntemi ile elde edilen gümüş nanopartiküllerin (AgNP) karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında doğal yetiştiği ortamından toplanan bitki örneklerinden elde edilen bitki özütü ile AgNP'ler başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. Elde edilen Ra-AgNP'lerin karakterizasyonu uygun analiz yöntemleri kullanılarak (UV-vis, FT-IR, XRD, SEM-EDX, TEM, Zeta Potansiyeli ve Zeta Sizer) tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre AgNP'lerin 476 nm dalga boyunda maksimum absorbans gösterdiği; beşgen, altıgen ve küresel görünüm; 29.16 nm boyut; -¬9.88 mV zeta potansiyeline sahip oldukları belirlenmiştir. AgNP'lerin antimikrobiyal aktiviteleri gram pozitif Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis ve gram negatif Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli bakterileri ile Candida albicans mantarı üzerinde MİK (Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu) değerlerinin belirlendiği mikrodilüsyon yöntemi ile tespit edilmiştir. Sonuç olarak Ra-AgNP'lerin hem düşük konsantrasyonlarda hem de ticari antibiyotiklere kıyasla daha güçlü antimikrobiyal aktivite gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rumex acetosella L. (sorrel) is a plant belonging to the Polygonaceae family and is a species that grows naturally throughout our country. In this thesis, the characterization and antimicrobial activities of silver nanoparticles (AgNP) obtained from Rumex acetosella L. plants by the green synthesis method were investigated. In the first stage of the study, AgNPs were successfully synthesized with the help of plant extract obtained from plant samples collected from their natural growing environment. The characterization of the obtained Ra-AgNPs was determined using appropriate analysis methods (UV-vis, FT-IR, XRD, SEM-EDX, TEM, Zeta Potential and Zeta Sizer). According to the analysis results, AgNPs showed maximum absorbance at 476 nm wavelength; pentagonal, hexagonal and spherical views; 29.16 nm in size; It has been determined that they have a zeta potential of -9.88 mV. Antimicrobial activities of AgNPs were determined by the microdilution method in which MIC (Minimum Inhibition Concentration) values were determined for gram positive Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis and gram negative Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli bacteria and Candida albicans fungus. As a result, it was determined that Ra-AgNPs showed stronger antimicrobial activity both at low concentration and compared to commercial antibiotics.