Rumex acetosella L. (Polygonacae) (Kuzukulağı)nın farklı kültür ortamlarındaki antimikrobiyal aktivitelerinin ve antioksidan farklılıklarının incelenmesi
The investigations of antimicrobial activity and antioxidant differences of Rumex acetosella L. (Polygonacae) in different cultivation mediums
  1. Tez No: 387315
  2. Yazar: GÜLNUR ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Rumex acetosella bitkisinin antimikrobiyal ve bazı antioksidan parametreleri incelenmiştir. Bitki örnekleri perlit ve zuruf olmak üzere iki farklı toprakta yetiştirilmiş ve büyüme ortamının antimikrobiyal ve antioksidan parametreler üzerine etkileri de araştırılmıştır. Rumex acetosella bitkisine ait yaprak ekstrelerinin antimikrobiyal aktivitesi çeşitli mikroorganizmalar üzerinde test edilmiştir. Tüm ekstrelerin S. aureus ve K. pneumoniae üzerine etki ettiği belirlenmiştir. İki farklı toprakta büyütülmüş bitki ekstreleri arasında belirgin bir farklılığa rastlanmazken en yüksek antimikrobiyal aktivite 17 mm zon oluşumu ile zurufta yetişen kloroform ekstraktı ile elde edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda Perlit toprağında büyütülen bitkilere ait metanol ekstresinin glutatyon düzeyinin çok yüksek, zuruf toprağında büyütülen bitkilere ait kloroform ekstresinin ait glutatyon düzeyinin ise çok düşük olduğu görülmüştür. Benzer şekilde Perlit toprağında büyütülen bitkilere ait kloroform ekstresinin fenol içeriğinin diğer tüm ekstrelere oranla çok yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda Rumex acetosella bitkisinin iyi bir antimikrobiyal ve antioksidan kaynak olduğu, farklı ortamlarda yetiştirilme sonucunda antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerde değişimler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the antimicrobial effect and some antioxidant parameters of Rumex acetosella were investigated. Plant samples were cultivated in perlite and hazelnut husk medium and the effects of cultivation medium on antimicrobial and antioxidant parameters were studied. Antimicrobial effect of Rumex acetosella leaf extract was tested against different microorganisms. All extracts were effective against S. aureus and K. pneumoniae. No important difference were tested between two cultivation medium but the maximum antimicrobial effect was obtained with chloroform extract of hazelnut husk medium samples with the inhibition zone of 17 mm. Glutation level of metanol extracts of perlit medium samples were found highest and chloroform extracts of zuruf medium were found lowest. Similiarly phenol level of chloroform extracts of perlit medium samples were found higher than others. With these results, it was found that Rumex acetosella has a good antimicrobial and antioxidant effect, and cultivation of samples in different medium was caused some alterations in antimicrobial and antioxidant activities.