Egzersiz uygulanan ratlarda kas dokusu FOXOL/PGC-1α sinyal yolağı üzerine beta-kriptoksantin'in etkisi
The effect of beta-cryptoxanthin on muscle tissue FOXOL/PGC-1α signal pathway in exercised rats
  1. Tez No: 730912
  2. Yazar: BEYZA NUR TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Egzersiz sırasında üretilen aşırı ROS, oksidatif stresin oluşmasına ve bu da fazla egzersiz yapanlarda kas yorgunluğu ve kas hasarının gelişmesine sebep olmaktadır. Peroksizom proliferatör ile aktive edilen reseptör γ ko-aktivatör 1-α (PGC-1α) proteini, lipit peroksidasyonu ve mitokondriyal biyogenez gibi bazı hücresel süreçlerde rol alan bir transkripsiyon faktörüdür. Son zamanlarda Forkhead-Box O sınıfı proteinlerin (FoxO'lar) mitokondriyal oksidatif stresi düzenlemek için PGC-1α ile birlikte işlev gördüğü gösterilmiştir. FoxO1/PGC-1α aktivasyonunun, mitokondriyal disfonksiyonu önleyerek hem in vivo hem de in vitro ROS birikimini azalttığı bildirilmiştir. Güçlü antioksidan özellikte olduğu bilinen β-Kriptoksantin (BCX), bazı narenciye meyvelerde bulunan bir pro-vitamin A karotenoididir. Çalışmamızda, β-Kriptoksantin takviyesinin, egzersiz performansı üzerine etkilerinin aydınlatılması ve FOXO1/PGC-1α sinyal yolağı üzerine potansiyel etkisinin belirlenmesi amacıyla 28 adet 8 haftalık erkek Wistar Albino cinsi ratlar kullanılmıştır. Uygulanan egzersiz motorlu kemirgen koşu bandında, haftada beş gün 25m/45 dk şeklinde gerçekleştirilmiştir. BCX gruplarına günlük 100 μg/kg oral gavaj yoluyla uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Excessive ROS produced during exercise causes oxidative stress to occur and this causes muscle fatigue and muscle damage in those who exercise excessive exercise. The receptor activated by peroxisoma proliferator is a transcription factor that takes part in some cellular processes such as co-active 1-α (PGC-1α) protein, lipid peroxidation and mitochondrial biogenesis. Recently, Forkhead-Box O class proteins (FoxOs) have been shown to function together with PGC-1α to regulate mitochondrial oxidative stress. It has been reported that FoxO1/PGC-1α activation prevents mitochondrial dysfunction and reduces ROS accumulation both in vivo and in vitro. β-Cryptoxanthin (BCX), known to be strong antioxidant properties, is a pro-vitamin A carotenoid found in some citrus fruits. In our study, 28 8-week male Wistar Albino rats were used to illuminate the effects of β-criptoxanthine supplement on exercise performance and to determine the potential effect on the FOXO1/PGC-1α signal path. The exercise was carried out on a motorized rodent treadmill, five days a week for 25m / 45 minutes. 100 μg/kg oral gavage was applied to BCX groups daily.