Kamu personel rejimi içerisinde devlet memurlarının başarısının değerlendirilmesi ve başarıya dayalı ücretin devlet memurlarına uygulanabilirliği
The Civil servants' performance appraisal inside the public personnel regime and practicability of the performance related payment to the civil servants
- Tez No: 190911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Devlet memurlarının başarısının değerlendirilmesi ve başarıya dayalıücretin Devlet memurları ücret rejimi ile ilişkilendirilmesi bu çalışmanın temelçerçevesini oluşturmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, başarı değerlendirmesi kavramı elealınmış, kavram tanımı yapıldıktan sonra başarı değerlendirmesine ilişkinteorik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, devlet memurlarının başarısınındeğerlendirilmesine ilişkin ilgili mevzuatta yer alan açıklayıcı bilgilere yerverilmiştir. Üçüncü bölümde ise, ücret ve başarı değerlendirmesine dayalıücrete ilişkin açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, ülkemizkamu yönetiminde uygulanmakta olan kamu personeli ücret rejimiincelenmiş, kamu yönetimi reformu kapsamında yer alan Kamu YönetimiTemel Kanun Tasarısı, Kamu Personeli Rejimi Kanun Tasarısı ve kalkınmaplanlarında yer alan başarı ve başarıya dayalı ücret kavramı irdelenmiş,başarı ve başarıya dayalı ücret sisteminin gerek mevcut mevzuatçerçevesinde uygulanmasında gerek se reform çalışmaları çerçevesindeuygulanmaya geçmesi halinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve bunlara yöneliköneriler üzerinde durulmuştur.Sonuç bölümünde ise, yapılan değerlendirmeler ışığında konu birbütün olarak ele alınmış ve başarıya dayalı ücretlendirmenin Devletmemurlarına uygulanması hakkında bazı değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis prepared on the civil servant?s performance appraisal andhow this appraisal is to implement in the civil servant payment system. In thefirst chapter of the this thesis, there are some knowledge about performanceappraisal consept and related other subjects. In the second chapter of thethis thesis, there are some knowledge in civil servant payment system aboutcivil servant?s perform appraisal. In the third chapter of the this thesis, thereare some knowledge about payment and performans related payment. In thefourth chapter of the this thesis, the civil servant?s payment system thatimplements in the Turkish public management is scrutunized andperoformance related payments that implements in the Turkish publicmanagement are mentioned. In the this chapter, performance andperformance related payment that Public Management Ground Law?s Draftand Civil Servant?s Draft which scope of the Public Management arescrutinized and mentioned about implementation problems. In the chapter ofconclision, there are some determination about performance related paymentabout implementation on the civil servant?s payment system.