Farklı kategorilerdeki okullarda yaşanan şiddet olaylarına idareci ve öğretmenlerin yaklaşımı
Administrator and teachers 'approach to violence events in schools in different categories
- Tez No: 730959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Eğitim ve Öğretim, Forensic Medicine, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Doğumdan ölüme kadar giden gelişim süreci çeşitli basamaklar altında incelenmektedir. Bebeklik döneminden başlayan gelişim süreci hem fizyolojik etmenlerden hem çocuğun biyolojik gelişiminden hem de çevresel etmenlerden etkilenmektedir. Bireyin bebeklik ve erken çocukluk dönemleri aile fertleri ile geçerken çocukluk döneminin büyük kısmı ise okul ortamında geçmektedir. Okul ortamında yaşanan iletişim, alınan eğitim, davranışsal deneyimler ve algısal değişimler çocuğun geleceğini etkileyen önemli faktörlerdir. Eğitmenlerin ve okul personelinin çocukların gelişiminin her aşamasını yakından takip etmesi büyük önem arz etmektedir. Bu dönemlerin bilinmesi çocukların psiko-sosyal ve fizyolojik gelişim kusurlarını erken tanımayı ve düzeltme yönünde erken adımlar atmayı kolaylaştırır. Çocukların gelişim süreçlerinde kendi akranları, küçükleri ve büyükleri arasında yaşanabilecek şiddet erişkinlik dönemlerindeki davranışlarını yönlendirebilir. Eğitimcilerin şiddeti algılama, şiddet ortamının oluşmasını önleme, şiddette karşı önlem alma ve çocukların doğru davranış edinmelerini sağlama gibi çeşitli sorumlulukları vardır. Bu tez çalışmasının amacı okul ikliminde yaşanan şiddetin engellenmesi konusunda öğretmen ve idarecilerin algılarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla Çorum ilindeki öğretmenlere kişisel tanıtım formu ve iki farklı ölçek uygulanarak çalıştıkları farklı düzeylerdeki okullardaki şiddet algı düzeylerini ve okul içi şiddete karşı alınan önlemlere ilişkin algı düzeylerini belirlemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The developmental process from birth to death is examined under various steps. The developmental process starting from infancy is affected by both physiological factors, biological development of the child and environmental factors. While the infancy and early childhood periods of the individual pass with family members, most of the childhood period is spent in the school environment. Communication in the school environment, education received, behavioral experiences and perceptual changes are important factors affecting the future of the child. It is of great importance that educators and school personnel closely monitor every stage of children's development. Knowing these periods facilitates early recognition of children's psycho-social and physiological developmental defects and taking early steps towards correcting them. Violence that can be experienced among children's peers, minors and elders during their development process can direct their behavior in adulthood. Educators have various responsibilities such as perceiving violence, preventing the occurrence of violence, taking precautions against violence and ensuring that children acquire the right behavior. The aim of this thesis is to reveal the perceptions of teachers and administrators about the prevention of violence in the school climate. For this purpose, we aimed to determine the perception levels of violence in the schools where they work at different levels and the perceptions of the measures taken against school violence by applying a personal information form and two different scales to the teachers in Çorum Province.