Badminton'da faaliyet organizasyonları (yurtiçi-uluslararası)
The Organizations batminton of activity (countryside-international)
  1. Tez No: 73099
  2. Yazar: TALİP SEYHAN YARAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bugün dünyada en yayın sporlar arasında yer alan Badminton sporu, estetiği, çabukluğu, dayanıklılığı ve diğer motorik özellikler itibari ile fert ve toplum sağlığı bakımından önem arz etmektedir. Bu itibarla gelişmesi fert ve toplum ilgisine sunulması gerekmektedir. Bu sunuş nitelikli ve ciddi bir organizasyon ile olabilir. Gelişimi, tarihi seyri, teknik özellikleri, organizasyon insan ilişkisi ve enformasyona dayanır. Oyun olarak taşıdığı önem, sahip olduğu özellik, her safhasında organizasyon gerektirmektedir. Müsabaka hazırlığı ve sporcu hazırlığı birbirine bağlı iç içe organizasyonlardır. Uluslar arası organizasyonlar enformasyon, kültürel iletişim, dostluk ve dayanışmanın yanında, organizasyonda sporcuların mensup oldukları milletin ferdi olma şuurunu pekiştirmek özelliği yanında farklı milletlerinde varlığını tanımaya katkıda bulunur. Organizasyonlarda işlerin paylaştırılması uluslar arası müsabakalarda kafilelerde bulunan tercümanların devamlı komite ile iletişim içinde olması her konuda komiteyi haberdar etmesi organizasyonun faaliyet sürecinde sorumluluklarını yerine layıkıyla getirmeleri, kontrollerin sık sık yapımı, teknik komitelerin özverili çalışması, klasik ve modern görüşte organizasyon, sistem içinde bulunanların da küçük aksaklıkların gideril meşindeki önerilerilerinin dikkate alınması, onları onure etmesinin yanında teşvik de edecektir. Organizasyonların gerçekleşmesi sırasında teknoloji araçlarından sonuna kadar faydalanması aksaklıkların asgariye indirilmesi yanısıra sonuca çabuk ulaşmayı da sağlayacaktır. Sonuç kısmında organizasyonda görülen ve yaşanan aksaklıkların giderilmesi doğrultusunda öneriler sunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY From the point of view of resistance, speed, esthetical and other motoric features. Badminton has recently become one of the most popular and requested sports in the world for the healthy development of the individ in particular and society in general, There fore its development demands the attention of the individ and the entire society as well. This can be achieved through gualified and serious organization. Its progress, historical development, technical characteristics, and organization are firmly based on people's relationships and information. Because of its importance and characteristics, every phase of this game requires organization. The preparation of a competition and the training of the Sportsman are two organization closely linked with each other. Apart from the incease and strengthening of informational and cultural communication, friendship, cooperation, and patriotism, these organizations make it possible for the sportman to learn more about various nationaties and cultures. Within the framework of sharing of jobs and responsibilities the teams translators keep in touch with the committee informing them on every issue in order to ensure the proper carrying out of tasks frequent control and organization from both the classical and modern points of view. Besides this the taking into consideration of the suggestions and apinions of all those who are poart of the system will not only help to avord defects but it will also help to appreciate and further encourage them. In the course of these organazations the reduction to the minimum of the problems that might occur during the full utilization of equipment will ensure the achievement of the aim. The conclusion part include suggestions as to the avoidance of the deffects noticed and experienced in such organizations.