Badminton'da farklı skor sistemlerinin oyuncuların bazı yorgunluk parametreleri üzerindeki etkileri
The affects of two different scoring systems on some fatigue parameters of elite badminton players
- Tez No: 123596
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
-50- OZET Bu araştırmanın amacı Badmintonda uygulanan farklı skor sistemlerinin 5x7- 3x15 (3x1 1) bazı yorgunluk parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu araştırmaya Türkiye 1. ve 2. Badminton liginde bulunan kulüplerde badminton oynayan 10 erkek, 6 bayan elit düzeyde toplam 16 sporcu gönüllü olarak katılmışlardır. Erkek sporcuların yaş ortalamaları 22.7 yıl, boy ortalamaları 178cm, vücut ağırlıkları ortalamaları ise 71.2kg olarak, bayan sporcuların; yaş ortalamaları 18.3 yıl, boy ortalamaları 166.7cm, vücut ağırlıkları ortalamaları ise 56kg olarak tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan denekler birer gün arayla tekler kategorisinde iki farklı skor sisteminde müsabakalar yaptılar. Maçlar süresince deneklerin kalp atım sayıları telemetrik monitör (polar) ve vericiler kullanılarak tespit edilmiştir. Deneklerin maç öncesi ve maç sonrası kan laktat düzeyleri Nova Kangazı cihazı ile kan glikozu düzeyleri ise Technican Dax 48 otoanalizörü ile tespit edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 10.0 istatistik paket program kullanılmış, istatistiksel anlamlılıklar t testi ile 0.01 ve 0.05 anlamlılık düzeyinde belirlenmiştir. Sonuç olarak, iki farklı skor sistemi uygulamasında, erkek deneklerin kan laktat düzeyi, kan şekeri düzeyi ve müsabaka kalp atım sayılan arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Bayan sporcularda uygulanan 3x11 'lik skor sisteminde deneklerin kan glikoz düzeyi ve kalp atım sayılarında anlamlı artışlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-51- ABSTRACT The aim of this study is to compare of the two different scoring systems 5x7- 3x15 (3x11) affect the performance of players in terms of some of the fatigue parameters. The study has been conducted on 16 single players athletes who voluntarily took part and of whom 10 was male and 6 was female. They were all top athletes playing in the 1st and the 2nd Badminton League of Turkey. The average age, height and the weight of the male athletes was 22.7 years, 1.78 cm and 71.2 kg respectively and for the female athletes these figures were 18.3 years, 1.67 cm and 56 kg. Subjects participated in to this study played badminton only singles category in different days. Heart rates of subjects were measured by using telemetric monitor (polar) during the game. The data obtained during the experiments have been analyzed using the statistical program SPSS 10.0 and the statistical significance of the findings are tested by using t-test at 1% and 5% significance levels. The blood lactate levels of subjects before and after the game was evaluated with Nova Blood gases analyzer and blood glucose levels was determined with Technican Dax 48 otoanalyzer. The results of the study indicates that there is no significant difference between two scoring systems for male players according to some of the fatigue parameters such as lactic acid, blood glucose, heart rate.