Geleneksel ve reaksiyon temelli HIIT'in nöral bağlantısallık ve bilişsel yanıtlar üzerine akut etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of acute effects of traditional and reaction-based HIIT on neural connectivity and cognitive responses
  1. Tez No: 954963
  2. Yazar: MUSAB ÇAĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU, PROF. DR. HAYRİ ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı; geleneksel ve reaksiyon temelli HIIT (Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman) metotlarının nöral bağlantısallık ve bilişsel yanıtlar üzerine akut etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmaya elit düzeyde faaliyet gösteren atıcılık, badminton, basketbol, cimnastik, futbol, korumalı futbol, karate, taekwondo, tenis, yüzme ve voleybol branşlarından 3'er kişi olmak üzere toplam 33 (17 kadın, 16 erkek) sporcu dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen sporcuların yaş ortalamaları 21.4±1.8 yıl, spor öz geçmiş ortalamaları ise 9.4±2.9 yıl olarak tespit edildi. Sporcular geleneksel HIIT (11), reaksiyon temelli HIIT (11) ve kontrol gruplarına (11) eşit ve randomize bir şekilde dağıtıldı. Sporcuların ilk olarak 2 dakikalık gözler açık dinlenme durumu EEG kayıtları alındı. Dinlenme kayıtlarının hemen akabinde 100 görselden oluşan Stroop Testi (%50 uyumlu) bilgisayar ortamında uygulandı ve eş zamanlı olarak EEG kayıtları alındı. Sporculara 5 dakikalık hafif koşu ile ısınma ve açma germe hareketleri uygulandı. Isınma sürecinin sonunda ise sporculara gruplarına göre 10 dakikalık HIIT uygulandı. HIIT'in tamamlanmasının hemen akabinde algılanan zorluğun tespiti için Borg Skalası uygulandı. Son olarak tüm grupların EEG ile eş zamanlı olan Stroop son testleri alınarak ölçüm süreci tamamlandı. Araştırmaya ait tüm ölçümler Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Güreş Salonunda 23.1°C (±0.17) ortam sıcaklığında gerçekleştirildi. Sporculardan elde edilen veriler R ve SPSS istatistik programlarında iki yönlü tekrarlı ölçümler ANOVA ve bağımsız gruplar T- Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively investigate the acute effects of traditional and reaction-based HIIT (High Intensity Interval Training) methods on neural connectivity and cognitive responses. A total of 33 athletes (17 female, 16 male), 3 from each of the elite shooting, badminton, basketball, gymnastics, football, softball, karate, taekwondo, tennis, swimming and volleyball branches, were included in the study. The average age of the athletes included in the study was 21.4±1.8 years and the average sports history was 9.4±2.9 years. The athletes were equally and randomly distributed to traditional HIIT (11), reaction-based HIIT (11) and control groups (11). First, 2-minute eyes-open resting EEG recordings were taken from the athletes. After the resting records, the Stroop Test consisting of 100 images (50% compatible) was applied in a computer environment and EEG records were taken simultaneously. The athletes applied a 5-minute run and warm-up exercises. At the end of the warm-up period, the athletes applied 10 minutes of HIIT according to their groups. After the completion of HIIT, Borg Scale was applied to determine the perceived exertion. Finally, the Stroop post-tests simultaneously with the EEG of all groups were taken and the measurement process was completed. All measurements related to the research were carried out at 23.1°C (±0.17) ambient temperature in Gazi University, Faculty of Sports Sciences Wrestling Hall. Two-way repeated measures ANOVA and independent groups T-Test were applied to the data obtained from the athletes in R and SPSS statistical programs.