Erken ve orta çocukluk döneminde uygulanan 12 haftalık temel cimnastik antrenmanının TGMD-II (test of motor gross development) becerileri ve morfolojik özellikleri üzerine etkisi
The effect of 12-week basic gymnastics training applied inearly and mdddle childhood on TGMD-II (test of gross motordevelopment) skills and morphological characteristics
- Tez No: 889484
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; erken ve orta çocukluk döneminde uygulanan 12 haftalık temel cimnastik antrenmanının, büyük kas motor gelişim testi (TGMD-II, Test of Gross Motor Development‐II) becerilerine ve morfolojik özelliklerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya yaşları 6, boyları 110,15 cm ±5,48, vücut ağırlıkları 19,51 kg ±3,14 olan 20 erkek öğrenci ve boyları 108,70 cm ±6,37, vücut ağırlıkları 19,66 kg ±5,81 olan 20 kız öğrenci ile yaşları 9, boyları 134,97 cm ±5,68, vücut ağırlıkları 35,79 kg ±5,88 olan 46 erkek öğrenci ve boyları 136,85 cm ±7,75, vücut ağırlıkları 39,35 kg ±10,03 olan 30 kız öğrenci olmak üzere toplam 116 öğrenci katılmıştır. 6 yaş grubundaki ve 9 yaş gurubundaki kız ve erkek katılımcıların yarısı kontrol diğer yarısı da deney gurubu olarak belirlendi. Katılımcıların antropometrik özellikleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, VKI, göğüs çevresi, biceps çevresi ve uyluk çevresi) ve TGMD-II (lokomotor beceri testi ve nesne kontrolü testi) hem ön test hem de son test olarak ölçüldü. TGMD-II testi, 2000 yılında Dale Ulrich tarafından geliştirilen test protokolüne göre uygulanmıştır. İstatistiksel analizler sonrasında hem erken çocukluk dönemindeki erkek ve kızların hem de orta çocukluk dönemindeki erkek ve kızların ön ve son testleri dikkate alındığında TGMD-II'nin tüm alt testlerinde önemli artışlar gözlenmiştir. Kontrol grubu ile kıyaslandığında, deney grubunun TGMD-II performansındaki anlamlı iyileşmeler, 12 haftalık temel cimnastik antrenmanının her 2 yaş gurubundaki çocukların kaba motor becerileri üzerindeki olumlu etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of a 12-week basic gymnastics training program applied during early and middle childhood on the skills and morphological characteristics measured by the Test of Gross Motor Development‐II (TGMD-II). A total of 116 students participated in the study, including 20 boys aged 6 years with a height of 110.15 cm ±5.48 and body weight of 19.51 kg ±3.14, 20 girls aged 6 years with a height of 108.70 cm ±6.37 and body weight of 19.66 kg ±5.81, 46 boys aged 9 years with a height of 134.97 cm ±5.68 and body weight of 35.79 kg ±5.88, and 30 girls aged 9 years with a height of 136.85 cm ±7.75 and body weight of 39.35 kg ±10.03. Half of the girls and boys in both the 6-year-old and 9-year-old groups were designated as the control group, while the other half were designated as the experimental group. The anthropometric characteristics (body weight, height, BMI, chest circumference, biceps circumference, and thigh circumference) and TGMD-II (locomotor skill test and object control test) of the participants were measured both as pre-tests and post-tests. The TGMD-II test was administered according to the test protocol developed by Dale Ulrich in 2000. After statistical analyses, significant increases were observed in all subtests of the TGMD-II when considering the pre-tests and post-tests of both boys and girls in early childhood and boys and girls in middle childhood. Compared to the control group, the significant improvements in the TGMD-II performance of the experimental group demonstrate the positive effects of the 12-week basic gymnastics training on the gross motor skills of children in both age groups.