Hans Christian Andersen ödüllü yazarların hikaye edici metinlerinde evrensel değerler
Universal values in narrative texts by Hans Christian Andersen award-winning writers
- Tez No: 731071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HALİL SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanlar birbirlerinden farklı dil, din, inanç ve yaşayış biçimlerine sahip olsalar da tüm insanların önem verdiği, her yerde denk gelinen ve kabul gören evrensel değerler vardır. Bu değerler insandan insana, toplumdan topluma, kuşaktan kuşağa aktarılarak devamlılığını sağlamaktadır. Araştırmanın amacı Hans Christian Andersen ödüllü hikâye edici metinlerin evrensel değerler içerip içermediğini tespit etmektir. Bu amaçtan hareketle on bir farklı yazar tarafından derlenmiş, on sekiz kitapta yer alan hikâye edici metinler çalışmanın veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinin veri toplama tekniklerinden olan doküman analizi kullanılmıştır. Evrensel değerlerin tespit edilmesinde ölçüt olarak Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretim programlarında belirlenen kök değerler ve Schwartz değerler sınıflandırması kullanılmıştır. Hikâye edici metinlerde tespit edilen evrensel değerler içerik analizi ile doğrudan aktarımlar yapılarak sunulmuştur. Yapılan içerik analizinde yirmi altı farklı evrensel değer tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though people have different languages, religions, beliefs and lifestyles, there are universal values that all humanity care about which are met everywhere and gain public acceptance. These values ensure their continuity by being transmitted from person to person, society to society generation to generation. The aim of this study is to determine wheather Hans Christian Andersen Award winning narrative texts contain universal values or not. For this purpose, narrative texts in eighteen books, compiled by eleven differend authors, constitute the data collection tool of this study. In the study, document analysis, which is one of the data collection techniques of qualitative research methods, was used. Determining the universal values, the root values and Schwartz values classification determined in the curriculum by the Ministry of National Education were used as criteria. The universal values identified in the narrative texts were presented by making direct transfers with content analysis. Twenty six different universal values were determined in this content analysis. It has been concluded that the universal values determined as a result of the study findings can be recommended in terms of transferring them to individuals in childhood and early youth.