Sosyo ekonomik gelişmede asgari işçilik uygulaması ve sahte sigortalılık
Minimum labor practice in socio-economic development and false insurance
- Tez No: 731119
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Asgari İşçilik Kavramı, söz konusu çalışma ortamı içerisindeki yapılan işin en az ne kadar kişi ile veya en az ne kadarlık bir çalışma ile yapılabileceğini açıklayan bir kavramdır. Asgari İşçilik Kavramı ilk defa uzun yılları önce ölçümleme kavramı ile literatüre girmiş olmasına karşın, maalesef bu konuda yeterince çalışma yapılamamış, kapsamı ve içeriği yeterince belirlenememiştir. Öte yandan asgari işçilik uygulamasına uygun olmaya çalışılırken diğer taraftan da sahte sigortalılık kavramına zemin oluşturulması söz konusu olmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu' na yapılan sigortalılık bildirimlerinin fiili çalışmaya dayanmadığı durumlar için kullanılan sahte sigortalılık kavramı ile asgari işçilik uygulaması birbirinin tamamlayıcısı veya sebebi durumuna dönüşmüştür. Bununla birlikte tezimizde açıklayacağımız üzere asgari işçiliğin uygulanmasındaki eksiklikler nedeniyle sahte sigortalılık kavramının da söz konusu olması sebebiyle ''denetim'' mekanizmasının da bu noktada önemi ve yerinde uygulanabilirliği önem arz etmektedir. Sonuç olarak bu çalışmada; Asgari işçilik uygulamasındaki eksikliklerin giderilerek, denetim mekanizmasının aktif bir şekilde çalıştırılması ile birlikte hem kayıt dışılığın hem de sahte sigortalılık bildirimlerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Concept of Minimum Workmanship is a concept that explains how many people or at least how much work can be done with a work related to the work environment in question. It is not the first time that the concept of minimum old labor has been considered in relation to initial time planning. On the other hand, while trying to comply with the minimum workshop practice, it was also possible to lay the groundwork for the concept of fake insurance. The concept of fake insurance, which is used for cases where the insurance notifications made to the Social Security Institution are not based on actual work, and the minimum labor practice have turned into a complement or cause of each other. However, as we will explain in our thesis, the importance of the“audit”mechanism at this point and its practical applicability are important, since the concept of fake insurance is also in question due to the deficiencies in the implementation of minimum labor. As a result, in this study; It is aimed to prevent both informality and false insurance notifications by eliminating the shortcomings in the minimum labor practice and operating the inspection mechanism actively.