Çocuk enfeksiyon hastalıkları servisinde COVİD-19 tanısı ile izlenen 3 aydan büyük çocukların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of hospitalized children over 3 months of age diagnosed with COVID-19 in a pediatric infectious diseases unit
  1. Tez No: 945681
  2. Yazar: ABDULKADİR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Aralık 2019'da tanımlanmasından bu yana, Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirüs 2 (SARS CoV 2) yüksek bulaşıcılığı ve küresel düzeyde yarattığı yıkıcı etkilerle dikkat çekmiş; 2025 yılı itibariyle dünya genelinde yaklaşık 780 milyon teyit edilmiş vaka, 7 milyondan fazla ölümle sonuçlanmıştır (1,2). Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19), çocuklarda genellikle yetişkinlere göre daha hafif seyretmekle beraber bebekler ciddi enfeksiyon açısından yüksek risk altındadır (1). Hastalık dünya geneline hızla yayılmış olmasına rağmen pediatrik COVID-19'un epidemiyolojik ve klinik özellikleri büyük ölçüde belirsizliğini korumaktadır (3). Bu çalışmada kliniğimizde COVID-19 tanısıyla yatarak tedavi gören üç aydan büyük çocuk hastaların tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelenerek başvuru anındaki klinik, laboratuvar ve radyolojik özellikler ile tedaviler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Servisi'nde Temmuz 2021-Mart 2025 tarihleri arasında COVID-19 tanısı ile yatırılarak izlenmiş 3 aydan büyük çocuk hastaların başvuru anındaki şikayetler ve klinik bulgular, radyolojik bulgular, laboratuvar parametreleri, verilmişse oksijen desteği düzeyi, tedavi, eşlik eden kronik hastalıklar açısından retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında 1456 hastanın gerçek zamanlı ters polimeraz zincir reaksiyonu sonuçları incelenmiş olup, COVID-19 tanılı 185 hastanın 32'si 3 aydan küçük olduğu için, 32'si pediatrik multisistem inflamatuvar sendrom geliştirdiği için dahil edilmemiştir. Çalışma, kriterleri karşılayan 121 hasta ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda Çocuk Enfeksiyon Servisi'nde COVID-19 nedeniyle izlenen üç aydan büyük çocuk hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Yatan hastalar içinde erkekler çoğunluğu oluşturmuştur (%61,2). Hastaların ortanca yaşı 2,7 yıl, ortalama yaşı 5,7 ±5,5 yaş olarak saptanmıştır. Hastalar
Özet (Çeviri)
Objective: Since its identification in December 2019, severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) has attracted global attention due to its high transmissibility and devastating impact worldwide. As of 2025, approximately 780 million confirmed cases and over 7 million deaths have been reported globally (1,2). Although coronavirus disease 2019 (COVID-19) generally presents with milder symptoms in children compared to adults, infants are at a disproportionately high risk for severe infection (1). Despite the rapid global spread of the disease, the epidemiological and clinical characteristics of pediatric COVID-19 remain largely unclear (3). This study aimed to evaluate the clinical, laboratory, and radiological features, as well as the treatments administered, in children older than three months who were hospitalized with a diagnosis of COVID-19 by retrospectively reviewing their medical records from our clinic. Materials and Methods: A retrospective review was conducted on children over three months of age who were hospitalized with a confirmed diagnosis of COVID-19 in the Pediatric Infectious Diseases Department of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between July 2021 and March 2025. Data regarding initial complaints and clinical findings, radiological features, laboratory parameters, oxygen support (if provided), treatment modalities, and underlying chronic conditions were analyzed. A total of 1456 patients' real-time reverse transcription polymerase chain reaction results were reviewed; among the 185 patients diagnosed with COVID-19, 32 were excluded due to being younger than 3 months and another 32 due to developing MIS-C. The study was conducted with 121 patients who met the inclusion criteria. Results: In our study, data from children older than three months who were hospitalized in the pediatric infectious diseases ward with a diagnosis of COVID-19 were retrospectively analyzed. The majority of hospitalized patients were male (61.2%). The median age of the patients was 2.7 years, and the mean age was 5.7 ± 5.5 years. Patients were stratified into four age groups: