TÜVASAŞ'ta verimlilik merkezli yeniden yapılanma
- Tez No: 73120
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Küreselleşme ve bölgeselleşme gibi dünya ticaretinde serbestleşmeyi içeren uygulamalar, dünyayı giderek tek bir pazar haline dönüştürmektedir. Artık İktisadi kalkınmanın sağlanabilmesi ve devamı rekabet gücüyle sınırlandırılmıştır. Rekabet gücü maliyet ve kalite unsurlarında avantajı temin eden verimlilik artışları ile elde edilebilmektedir. Anlatılan gelişmeler ülke ekonomisinin belirleyicisi durumunda bulunan işletmelerin, verimlilik merkezli yaslanmalarını gerektirmektedir. Türkiye'de özellikle kamu kuruluşlarında bulunan birçok problem verimlilik ve buna bağlı olarak, rekabet edebilirliği engellemektedir. Bu genelleme içerisinde bir kamu kuruluşu olan ve üretim konusu ve talep yapısı nedeniyle uluslararası büyük firmalarla rekabet halinde bulunan TÜVASAŞ da yer almaktadır. Bu olumsuzluklara rağmen kuruluş bölgesi ve ülke ekonomisi açısından birçok olumlu potansiyeller de taşımaktadır. Özellikle mevcut yurt içi ve yurt dışı potansiyel pazarları kapasitesinin uzun süre değerlendirilmesini temin edecek düzeydedir ve kaybedilmesi ülke açısından büyük lüks ve israf olacaktır. Bu öneminden dolayı ele alınan çalışmanın birinci bölümünde iktisadi kalkınma ve rekabet edebilirliğin sağlanmasında verimliliğin kavram ve önemi anlatılmıştır. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde TÜVASAŞ'ın tarihçesi, mevcut durumu, verimlilik ölçümü ve değerlendirmesi yapılmıştır. Bu bölümlerde kuruluşta uygulanan üretim sistemi, yönetim, personel ve ücret politikaları ile mevcut finansal yapımn verimliliği engelleyici özellikler taşıdığı görülmüştür. Çalışmanın beşinci bölümünde ise ulaşılan bulgular çerçevesinde geliştirilen verimlilik merkezli, yemden yapılanma modeli önerisi yer almaktadır. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The applications including liberalization in world trade such as globalization and localization have rapidly been making the world one shared market. Today, making the economical developed and continuing this improuement has been restricted with competition. Competition power can be gained by means of increasing productivity providing advantage in the elements of lost and guality. The stated inprouements reguires that the adrninistrations determining the countigis economy should be structured in productivity centered manner. Specifically in Turkey seueral problems especially in public institutions preuents competetivity. There is TÜVASAŞ which has competition against lange and international companies with its production subgect and demand structure in this generalization. Despite all these negativeness, the company carry several positive potentials in respect of establishment, region and country economy. Especially available internal and external markets make it easy to evaluate its capacity for a long time, and the losing of this market will be luxery and disaster for country economy. In this respect, the conceot and importance of productivity in providing development and competitivity have been held in the first chapter. İn the chapters 2-3 and 4 ahistorical back ground, the present situation, productivity measurement and evaluation have been stated. In these chapters it has been realized that the production system applied from the beginning; administration, staff and sallary policies carry some preventive features for productivity. In the fifth chapter of this study the data and finding, are analyzed and a model, in accordance with the findings, of restructuring is stated. xn