İl genel meclisinin il özel idaresi içerisindeki etkinliği -Van örneği-
  1. Tez No: 73121
  2. Yazar: AHMET BAŞÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
oz Günümüz kamu yönetiminde, il özel idarelerinin rolü ve konumu, onun yürüttüğü işlevi ile belirlenmekte ve değerlendirilmektedir. Bu açıdan il özel idaresinin en önemli işlevi, demokrasi eğitimi ve tecrübesinin kazanıldığı mikro parlamentolara sahip olmasıdır. Demokrasi bakımından il özel idaresi, karar organı seçimle belirlenen üyelerden oluşan il genel meclisine sahiptir. İl genel meclisinin varlığında“demokrasi”kadar önemli olan diğer bir düşünce de“fonksiyonel etkinlik”tir. Bu açıdan il genel meclisinin yapısı incelenirken bu iki temel düşüncenin, yani“demokratik değerlerin yerel birimde hayata geçirilmesi”ile“yerel hizmetlerin görülmesinde fonksiyonel etkinlik”prensiplerinin birlikte ele alınması gerekmektedir. Yönetim yapımız içinde il genel meclisleri korunacaksa, bu taktirde bu meclisleri, yerel kararların alınmasında ve alman bu kararların uygulanmasının denetiminde etkin kılmak gerekmektedir. Bu çalışma yüz elli yıla yakın bir süredir idari teşkilatımız içinde yer alarak, bugüne kadar varlığım sürdüregelen il özel idaresinin karar organı durumundaki il genel meclisini tanıtmak, il özel idaresi içindeki etkinliğini belirtmek amacı ile hazırlanmıştır. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, the role and place of province local government and its funcuntion in contemporary public administration are looked at and evaluated. Within this respect, the most important function of the province local government is to provide small-scale parliament which enchances democratic education and experience. In term of democracy, province local government has provincial assembly the decision- making body of which is costituted with the members who are elected. In provincial assembly another idea which is as important as 'democracy' is functional effectiveness. In analyzing provincial assembly, these two main ideas, that is, realizing democratic values at local level and functional effectiveness in local servicess should be held together. If provincial assemblies are to be preserved in our governmental structure, they should be made more effective in local decisions and in carying out there. XVI