Sağlıklı yaşam farkındalık düzeyine göre COVİD-19 kaçınma tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation of COVID-19 avoidance attitudes by healthy living awareness level
  1. Tez No: 731209
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; covid-19'dan kaçınma tutumlarını bireylerin sağlıklı yaşam farkındalığı düzeylerine göre değerlendirmektedir.Yöntem Bu çalışma; tek merkezli, tanımlayıcı bir araştırma olarak planlandı. Araştırmanın evreni 1 Nisan 2021- 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 311 gönüllü ile yapıldı. Katılımcılar Demografik Bilgiler Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Katılımcıların sağlıklı yaşam farkındalığı düzeylerini belirlemek için Sağlıklı Yaşam Farkındalığı Ölçeği; covid-19'dan kaçınma tutumlarını belirlemek için Covid-19'dan Kaçınma Tutumları Ölçeği uygulandı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to evaluate the attitudes of avoiding COVID-19 according to the healthy life awareness levels of individuals. Method: This study was planned as a single-center and descriptive research. The population of the study consisted of 311 volunteers who applied to Gaziosmanpasa Training and Research Hospital Family Practice Polyclinic between April 1, 2021 and July 1, 2021. The participants were questioned by face-to-face interview technique using Demographic Information Form. The Healthy Life Awareness Scale was used to determine the participants' healthy life awareness levels; the COVID-19 Avoidance Attitudes Scale was applied to determine their attitudes of avoiding COVID-19. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 program was used when evaluating the findings of the study.