İnce kornealı keratokonus hastalarında kontakt lens yardımlı hızlandırılmış korneal çapraz bağlama tedavisinde kullanılan lenslerin sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of lenses used in contact lens-assisted accelerated corneal crosslinking treatment in patients with thin corneal keratoconus
- Tez No: 771917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YURTTAŞER OCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Keratokonus (KK) hastalarında hastalığı durdurduğu kanıtlanmış korneal çapraz bağlama (KÇB) tedavisi epitel kazındıktan sonra (epi-off) kornea kalınlığı 400 µm'dan daha ince olan hastalarda endotel hasarı ve kalıcı stromal haze oluşturabilme etkilerinden dolayı uygulanamamaktadır. Dolayısıyla bu hasta grubunda KÇB işlemininin uygulanabilmek için çeşitli şekillerde modifikasyonlar denenmiş olup bunlardan bir tanesi de kontakt lens yardımlı korneal çağraz bağlamadır (KLY-KÇB). Biz de bu araştırmamızda ince kornealı KK hastalarında Lotrafilcon B ve Comfilcon A lensleri ile yaptığımız hızlandırılmış KLY-KÇB uygulamasının hem etkinlik ve güvenlik hem de lensleri karşılaştırmalı olarak değerlendirmek istedik. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak, Epi-off kornea kalınlığı
Özet (Çeviri)
Aim: Corneal cross-linking (CXL) treatment, which has been shown to stop the disease in keratoconus patients, can not be applied in patients with a corneal thickness less than 400 µm after epithelium debridement (epi-off technique), due to the effects of endothelial damage and permanent stromal haze formation. Therefore, various modifications have been tried for a long time in order to apply the CXL procedure to this group of patients, and one of them is contact lens assisted corneal cross-linking treatment. In this study, we aimed to evaluate both the efficacy and safety of the accelerated contact lens assisted CXL (CACXL) application with Lotrafilcon B and Comfilcon A lenses in patients who were diagnosed with keratoconus with thin corneas as well as the effectiveness and usability of the lenses. Materials and Methods: This retrospectively designed study included 51 eyes of 39 patients with corneal thickness