Türk Hukunda memurların yargılanması
  1. Tez No: 73122
  2. Yazar: MUSTAFA KARATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu çalışma, karmaşık ve çok sayıda özel soruşturma usulü ile düzenlenen memur yargı lanması konusunu, sistematik olarak sunmak amacıyla gerçekleştirilmiş; memurların yargılanması mer'i mevzuat çerçevesinde incelenmiş, sistemin işleyişi ile sistemi savu nan ve eleştiren görüşlere yer verilmiştir. Ülkemizde ceza yargılaması ile ilgili kurallar 4 Ağustos 1929 tarihinde yürürlüğe giren 1412 sayılı Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu' nda düzenlenmiştir. Bu kanuna göre, suç işleyen bir kişi hakkında iki aşamada yargılama faaliyeti yapılır. Bu aşamalardan biri, hazırlık soruşturmasıdır. Hazırlık soruşturması Cumhuriyet Savcılarınca yapılır. İkinci aşama ise ceza mahkemelerinde yapılan son soruşturma aşamasıdır. Mevzuatımızdaki memur yargılanmasını düzenleyen özel soruşturma usullerinin, genel yargılama usulünü düzenleyen Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'ndan (CMUK) farkı hazırlık soruştur ması safhasıdır. Bu özel soruşturma usulü kanunlarına ve özellikle uygulama alam itiba riyle geniş bir memur kitlesini Memurin Muhakematı Hakkındaki Kanun' a göre, me murların görevinden doğan yada görevlerini yerine getirirken işledikleri suçlardan dola yı, haklarında hazırlık soruşturması açtırmaya idari makamlar, soruşturma neticesinde yargılanmasına veya yargılanmasına gerek olmadığına, idari organlar yetkili kılınmıştır. Görev suçunu işlediği iddia edilen veya zannedilen memur hakkında hazırlık soruştur masını yapan makam memurun bağlı bulunduğu idari makamdır. Yargılanmasına lüzum görülen memurların yargılanmaları diğer bir ifade ile son soruşturma adli mahkemeler de, genel hükümleri düzenleyen CMUK'na göre yapılmaktadır. Belirtilmelidir ki, me murların yargılanmasını düzenleyen kanunların kapsamı, memurların görevlerinden do ğan veya görevi sırasında işledikleri suçlara münhasırdır. Memurların kişisel suçlan hakkında soruşturma genel hükümlere göre yani CMUK'na göre yapılır. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been realised for the purpose of presenting the subject of public officer judgement sistematically which was regulated by many specific and complex investigation methods. In addition, the judgement of public officers has been examined in the context of current legal structure and the operation of legal system has been discussed in the light of ideas against and for the system. Actually, the rules related to penal judgement in Turkey became effective by the CMUK 14,12,1929 According to this law, the judgemen process for a guilty public office is composed of two phases. First phase is called as preliminary investigatibu is realized by the republic public prosecutur. The second phase is the final investigation made in the penal court. The difference between the special methods of public officer judgement and the general methods of judgement reguluted by CMUK is preliminary investigation.(The preliminary investigation) about a public officer who is supposed or claimed to be in a duty crime is to be ordered by the organisational position to which the public officertied. The judgement of the public officers who are decided to be judged that is final investigation, is under the authorite of judical court in accordance with CMUK, furthermore, it should be pointed out that, the scope of the law related to judgement of public officers is composed of the crimes arising from public duty or commited during the process of duty. As known, the personal crimes of public officers are judged according to general rules, that is CMUK. vm