Diabetes mellitusun prognozunun tayininde işitsel beyinsapı cevaplarının yeri
The role of abr in the detection of the prognosis of diabetes mellitus
  1. Tez No: 731236
  2. Yazar: HÜSEYİN CEVAT UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİYAZİ MUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Diabetes Mellitusun Prognozunun Tayininde İşitsel Beyinsapı Cevaplarının Yeri Bu çalışmada diabetes mellitusun sinir sistemine olan etkileri beyin sapı uyarılmış işletme cevap potansiyelleri kayıt tekniği kullanılarak araştırılmıştır. 17 insüline bağımlı (Tip-l) ve 10 insüline bağımlı olmayan (Tip-ll) diyabetik hastanın BERA sonuçları 34 sağlıklı erişkin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Her iki diyabetik hasta grubunda l. dalga latansları dışındaki dalga latans değerlerinde gecikme, l-lll, lll-V ve l-V interpik intrevallerinde uzama tespit edilmiştir. BERA sonuçları ile hastanın yaşı, diyabetin süresi ve tipi arasında bir ilişki kurulamamıştır. Bir çok araştırmacının ileri sürdüğü gibi diyabetin vücuttaki sistemlere olan etkisi, hipoglisemi ve ketoasidoz ataklarının sıklığı, süresi ve şiddeti ile doğru orantılıdır. Bu yüzden hastalar düzenli takip ve tedavi altında tutulmalıdır. Muhtelif zamanlarda yapılacak olan BERA kayıtları diyabetin prognozunun takibini sağlayacak iyi bir monitör olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF ABR IN THE DETECTION OF THE PROGNOSIS OF DIABETES MELLITUS In the study, the effect of diabetes mellitus on nervous system investigated by using the technique of auditory brainstem responses. The BERA results of 17 insulin dependent (Type-l) and insulin independent (Type-ll) diabetic patients compared with the result of 34 healthy adult subjects. In both the diabetic patients group, delayed latencies in the waves out of first wave, prolonged interpeak intervals in l-lll, lll-V and l-V waves were observed. No correlation set up between the X results and the patients, duration and the type of the diabetes. As many authors assert, the effect of diabetes mellitus on system of the body is paralleled to the frequency, duration and the severity of hypoglycemia and ketoacidosis. For this reason, the patients should be followed and treated regularly. BERA records of patients certain times can be used as a monitor for the prognosis of diabetes mellitus.