Some fixed point theorems for singlevalued and multivalued P- contraction mappings
Tek değerli ve küme değerli P-büzülme dönüşümleri için bazı sabit nokta teoremleri
  1. Tez No: 731263
  2. Yazar: ALİ ERDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması üç temel kısımdan oluşmaktadır, birinci kısımda metrik sabit nokta teori alanı ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra çalışmalarımızda temel büzülme tipi olan P- büzülme, ayrıca sabit noktada bilinen ve çalışmalarımızda temel olarak kullandığımız teoremler verildi. İkinci kısımda metrik uzayda tek değerli ve küme değerli P- büzülme dönüşümler için sabit nokta teoremi ve sonuçları, ayrıca konveks metrik uzayda nonself dönüşümler için sabit nokta teoremi ve sonuçları, en son olarak da yeni bir uzay olarak çalışılan F-metrik ile ilgili temel tanım ve teoremler verildikten sonra P- büzülme üzerine sabit nokta teoremi sonuçları verildi. Son kısım tartışma ve sonuç kısmı olup tez çalışmamız ile ilgili son değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main parts. In the first part, after giving general information about the metric fixed point theory area, P- contraction , which is the basic contraction type in our studies, and also the theorems that are known at the fixed point and used as the basis in our studies are given. In the second part, the fixed point theorem and its results for the single-valued and multivalued P- contraction functions are given in the metric space, as well as the fixed point theorem and its results for the nonself functions are given in the convex metric space, and finally After giving the related basic definitions and theorems in the F- metric studied as a new space. The results of the fixed point theorem on P- contraction are given in the F- metric space. The last part is the discussion and conclusion part and the final evaluations about our thesis.