Analysis of crack initiation in edge cracked niti shape memory alloy plate
Nıtı şekil hafızalı alaşım plakanın kenar çatlak başlangıcı analizi
- Tez No: 731281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şekil Hafızalı Alaşımlar (SHA'lar) gün geçtikçe bilim adamları ve mühendisler tarafından daha fazla tanınmakta ve endüstriyel, askeri ve ayrıca günlük yaşam uygulamaları artmaktadır. Benzersiz özellikleri sayesinde özel şartlarda kullanılabilmektedirler, ancak bu benzersiz özellikler ile ilgili keşfedilmesi gereken bazı parametreler (kırılma gibi), davranışlar vardır. Bu tezde, şekil hafızalı alaşımların kırılma davranışları incelenmiştir. Malzemelerin süperelastik davranışları ve martensitik dönüşümleri, özellikle çatlak ucu etrafında, ABAQUS programı kullanılarak modellenmiştir. Elde edilen veriler, MATLAB programı kullanılarak sürekli bir fonksiyon haline getirilmiş, geleneksel kırılma kriterlerine uygun olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada farklı malzemeler kullanılmış ve malzeme özelliklerinin çatlak açıları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Simülasyonlar sonucunda her malzeme özelliğinin etkisi ve çatlak açısı değişimi son bölümde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, martensitik dönüşümün, gerilme sertleşmesi nedeniyle MTS, Det ve Ip çatlak ilerleme kriterlerine göre çatlak açısını etkilediği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shape Memory Alloys (SMAs) are getting more known among scientist and the engineers day by day. Therefore, their industrial, military and also daily life applications are increasing. Their unique properties make them very useful under special circumstances, however also because of that, there are some parameters (such as fracture), behaviors that need to be discovered. This thesis is designed to investigate the fracture behavior of the Shape Memory Alloys. Their super elastic behavior and martensitic transformation, especially around crack tip, is modeled on ABAQUS software followed by some MATLAB fitting evaluations in order to implement data to conventional fracture criterions. The different material properties are changed and their effects on crack angles are studied. As a result of simulations, effect of every material property and crack angle change is discussed on the last chapter. The results are interpreted as the martensitic transformation effects the crack angle according to MTS, Det and Ip crack initiation criterions due to strain hardening.